Eesti IT firma tehnoloogia aitab tuvastada võltsitud veine

Plokiahela tehnoloogia aitab Austraalia veinimestritel tuvastada veinide päritolu ja autentsust.
Plokiahela tehnoloogia aitab Austraalia veinimestritel tuvastada veinide päritolu ja autentsust. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime kasutab plokiahela-tehnoloogiat, et aidata Austraalia veinimestritel tuvastada veinide päritolu ja autentsust ning nõnda võidelda veinipettustega.

Guardtime'i poole pöördusid selle probleemiga Austraalia vanima veinipiirkonna Clare Valley veinimeister Jeff Grosset ja viinamarjakasvataja David Travers. Guardtime'i meeskond haaras võimalusest rakendada oma digitaalset tarneahela platvormi veinisektori peal. 

Veinide tarneahela turvamiseks kasutatakse Guardtime'i välja arendatud spetsiaalset KSI plokiahela-tehnoloogia küberturvalisuse lahendust, mis on oma olemuselt matemaatiliselt tagatud ning aitab tuvastada digitaalsete andmete ja seadmete kasutuse ning väärkasutuse. 

Tarbija jaoks tähendab see, et igaühel on võimalik skaneerida oma nutiseadme rakendusega pudelil olev autentimiskood ja veenduda veini autentses päritolus.

Tänu oma ülesehitusele võimaldab plokiahela-tehnoloogia säilitada veinide märgistuste abil nendega seotud digiandmete muudatuste ajaloo. See võimaldab tarbijatel veenduda veini autentsuses ja näha kogu infot konkreetse veini kohta kuni viinamarja kasvatajateni välja. Samas võimaldab tehnoloogia kohe tuvastada, kes ja millal on veinidega seotud digitaalseid andmeid muutnud, sest see teostab kiiret ja pidevat kontrolli korraga suurele hulgale andmetele.

"Praegu moodustavad võltsitud veinid mitme miljardi dollari suuruse globaalse turu ning seetõttu on tarbijad üha nõudlikumad veinide autentsuse osas. Leidsime koos võimaluse, kuidas nendele nõudmistele vastata ja teha plokiahela-tehnoloogia abil kindlaks, et soetatud veinide puhul pole tegemist tarneahelasse sattunud petukaubaga," selgitas Guardtime'i tarneahela valdkonna tegevjuht David Shorthouse. Tema sõnul on enam kui 35 miljardi dollari suuruse globaalse veinituru tarneahel praegu veel ebakindel ja sisaldab rohkelt bürokraatiat.

Austraalia veinispetsialistide Grosset'i ja Travers'i idee veinidega seotud autentimise süsteemi loomiseks sai alguse Lõuna-Austraalia innovatsioonivõistluselt, kus neid auhinnati 50 000 dollariga. 

Praeguseks on mehed loonud lahenduse elluviimiseks ettevõtte G&T Technology, mille eesotsas on Eestis tegutsev ettevõtja John Longhurst. Hetkel sõlmib ettevõte koostööpartneritega lepinguid, et alustada lahenduse testimist 2020. aasta viinamarjasaagiga.

Mis on Guardtime? Guardtime on maailma suurim plokiahela-tehnoloogial põhinevate küberturvalisuse lahenduste looja. Ettevõte on asutatud Eestis ja selle KSI plokiahela-tehnoloogia aitab koheselt tuvastada erinevates digitaalsetes andmetes ning tarkades seadmetes tehtud muudatusi, võimaldades seeläbi kõigis e-ühiskonna valdkondades usaldusväärsete ning läbipaistvate lahenduste pakkumist. 

Guardtime'i tehnoloogiat on praegu integreeritud paljudesse Eestis kasutatavatesse e-teenustesse, nagu näiteks Riigi Teataja, Kinnistusraamat, Äriregister jm. Samuti teeb ettevõte koostööd nimekate rahvusvaheliste institutsioonidega nagu maailma suurim kaitsetööstusettevõte Lockheed Martin, USA sõjavägi, tehnoloogiaettevõte Ericsson jt.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: