Eesti õpilane võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kuldmedali

Kaarel Kivisalu, Konstatin Dukatš, Hannes Kuslap ja Urmas Luhaäär.
Kaarel Kivisalu, Konstatin Dukatš, Hannes Kuslap ja Urmas Luhaäär. Autor/allikas: Mihkel Kree

Eesti õpilane Konstantin Dukatš võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt Tel Avivis kuldmedali. Olümpiaadi võit läks Hiinasse.

Eesti õpilastest võitis veel hõbemedali Richard Luhtaru ja pronksmedali Kaarel Kivisalu. Aukirja teenisid välja Urmas Luhaäär ja Hannes Kuslap, teatas Eesti võistkonna juhendaja Mihkel Kree.

Lisaks Eestile võitsid Euroopa Liidu riikidest kuldmedali veel vaid Soome ja Sloveenia õpilased, ülejäänud kuldmedalid läksid valdavalt Aasia riikidesse.

Mihkel Kree selgitas ERR-ile, et olümpiaadi võitjaks kuulutatakse osaleja, kes saab kõige rohkem punkte, kuldmedali saavad, aga kaheksa protsenti osalejatest.

7.–15. juulini Tel Avivis toimunud võistlust korraldas Iisraeli haridusministeerium koostöös Tel Avivi ülikooliga.

Olümpiaadil võistlesid maailma parimad ainetundjad, igast riigist võttis osa kuni viis õpilast. Kokku osales olümpiaadil 363 õpilast 76 riigist.

Ülesandeid lahendati kahel päeval, millest ühel oli eksperimendi- ja teisel teooriavoor.

Tänuvused ülesanded olid koostatud igati praktilistel teemadel, näiteks uuriti mikrolaineahju füüsikalist tööprintsiipi, kuid samas läks õpilastel kõrgete punktisummade teenimiseks tarvis nutikaid ja ebatraditsioonilisi lahendusi näiteks võimalikult suure mõõtetäpsuse saavutamiseks.

Eesti võistkonda kuulusid: Urmas Luhaäär, Nõo Reaalgümnaasium, 12. klass,
Kaarel Kivisalu, Tallinna Reaalkool, 11. klass, Hannes Kuslap, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass, Konstantin Dukatš, Narva Keeltelütseum, 11. klass
Richard Luhtaru, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass.

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena füüsikaolümpiaadi žürii liikmed Mihkel Kree ja Andres Põldaru.

Mihkel Kree sõnul on kuldmedali võitmiseni võimalik jõuda vaid pikkaegse süstemaatilise tööga, mille eelduseks on õpilase sügav huvi füüsika vastu, aga ka kõrge motivatsioon iseseisvalt töötada ja areneda. "Teisalt on tänavuse kuldmedalite võitjate valimi põhjal ahvatlev teha järeldus, et heade tulemuste taga on osaliselt ka Eesti ja Soome pikaaegne treeningvõistluste- ja laagrite koostöösüsteem, kus näiteks eksperimente harjutatakse ühiselt Soomes, kuid teooriat õpitakse Eestis," sõnas Kree.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: