Röövkala hambad paistavad läbi tänu nanokristallidele

Foto: David Baillot/UC San Diego Jacobsi insenerikool

Sügaval ookeanis elab aplaid ja ohtlikke röövkalu, näiteks hiilgav ülemsuu. Selline ongi selle kala nimi, nõelsuulaste sugukonnast kiiruimeliste klassist, kes on ise must nagu öö, aga tema teravad hambad on läbipaistvad.

Musta värvi tõttu ei ole teda süvamerepimeduses saakloomadele näha, kuid ta suu juures on helendav elund, mille kutsuvat kuma tulevad pahaaimamatud saakloomad uudistama. Ülemsuul ei jää siis üle muud, kui õigel ajal ampsata. Ülemsuu hambad on läbipaistvad sellepärast, et neid tema enda kiiratavas peibutusvalguses näha ei oleks.

Marc Meyers Ameerika Ühendriikidest San Diego California Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid nüüd välja, kuidas on ülemsuu oma hammaste läbipaistvuse saavutanud.

Nad uurisid hambaid elektronmikroskoobi all ja avastasid, et hamba email ehk vaap sisaldab rohkesti nanokristallterakesi, mis lasevad valgust hästi läbi ega hajuta seda märgataval määral. Samasugused nanokristallid ümbritsevad vaaba all dentiinis ehk hambaluus väikesi kollageeni kiudusid. Selline sisestruktuur hambad läbipaistvaks teebki.

Samas tagab struktuur hammaste tugevuse. Ülemsuu hambad arvatakse olevat sama tugevad kui mõrtsukhail, aga veelgi teravamad kui piraajal.

Myers ja kaasautorid kirjutavad materjaliteaduse ajakirjas Matter, et ülemsuu hammastest inspireerituna võiks luua ka uudseid tehismaterjale.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: