Hiina-tiibeti keeled pärinevad Kollase jõe kaldailt

Hukou kosk.
Hukou kosk. Autor/allikas: Leruswing/CC BY-SA 3.0

Hiina teadlased on saanud statistilise analüüsi põhjal uut tõendust, et hiina-tiibeti keelte algkodu asus Põhja-Hiinas Kollase jõe kallastel.

Hiina-tiibeti keelte hulka kuulub peale mandariini, kantoni, tiibeti ja birma keele veel umbes 400 keelt, neid kõneleb emakeelena rohkem kui iga viies maailma elanik.

Keelkonna algkodu kohta on kaks peamist teooriat – Põhja-Hiina teooria ja Edela-Hiina teooria. Selle viimase järgi asus algkodu kas Edela-Hiina Sichuani provintsis või Kirde-Indias, piirkonnas, kus neid keeli on rohkesti ja erinevaid.

Menghan Zhang ja Shi Yan Shanghaist Fudani Ülikoolist võrdlesid arvuti abiga, kuidas kõlab ligi tuhat sõna enam kui sajas hiina-tiibeti keelkonna keeles. Sarnasuste ja erinevuste statistika põhjal koostasid nad keelte päritolupuu.

Sobitates seda keelepuud arheoloogiliste leidude andmestikuga jõudsidki nad järeldusele, et hiina-tiibeti keeled pärinevad algselt Põhja-Hiinast, kust nad on mitme tuhande aasta eest läände ja lõunasse levinud.

Oma tööst ja selle tulemustest kirjutavad teadlased ajakirjas Nature.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: