Karud teevad üksteise näoilmeid järele

Foto: Cacophony/Wikimedia Commons

Kagu-Aasias elutsevad väikesed päikesekarud teevad üksteise näoilmeid järele. Briti teadlased uurisid Malaisias päikesekarude kaitsekeskuses 22 päikesekaru, kellest tervelt 21 jäljendas kaaslaste näoilmeid.

Teadlased eesotsas Marina Davila-Rossiga Portsmouthi Ülikoolist kirjutavad ajakirjas Scientific Reports, et uuritud päikesekarudest tervelt 13 jäljendas kaaslase ammulisuist näoilmet väga kiiresti, ainult ühe sekundi järel.

Varem on liigikaaslaste näoilme jäljendamist täheldatud peale inimese ainult teiste primaatide ja koerte juures. Kuid nii täpset jäljendamist, nagu nüüd päikesekarudel nähti, ei ole seni nähtud kellelgi peale inimeste ja inimahvide.

Avastus on seega üsna üllatav, seda enam, et erinevalt ahvidest ei ole päikesekarud inimese lähisugulased. Näoilmete täpset jäljendamisoskust on peetud ka üheks inimeste kõrgeltarenenud suhtlemisvõimekuse eelduseks.

Nüüd arvavad teadlased, et kui see oskus on ilmsiks tulnud päikesekarudel, võiks seda hoolikal vaatlemisel leida küllap paljudel muudelgi imetajatel.

Päikesekarud jäljendasid üksteise näoilmeid mänguhoos. Need loomad hoiavad enamasti omaette, kuid mõnikord meeldib neile ka omavahel mänglevalt mürada. Võib-olla annavad nad näoilmetega märku, millist laadi mängust nad parajasti huvitatud on.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: