Jalgpalluritel esineb rohkem vigastusi kui 20 aastat tagasi

Foto: Imago/Scanpix

Inglismaa jalgpalli kõrgliigas jõustub järgmisest hooajast talvevaheaeg, mille eesmärk on osaliselt vähendada mängijate vigastusi. Seda õigustab ka värske uuring, mis näitab, et tänapäeval esineb jalgpalluritel rohkem vigastusi kui 20 aastat tagasi, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Ashley Jones ja tema kolleegid Leedsi Becketti ülikoolist Suurbritannias jälgisid 2015./2016. aasta hooajal 243 mängijat kümnest klubist, mis mängivad neljas inglise kõrgliigast madamas divisjonis. Nad leidsid, et hooaja kohta oli igal mängijal keskmiselt 1,9 vigastust, seda võrreldes 1,3-ga 1997./98. aasta ja 1998./1999. aasta hooaegadel – mis oli ühtlasi ka viimane kord, kui sarnane uuring tehti.

"Jalgpall on praegusel ajal hoopis teine mäng," ütles Jones. "20 aastat tagasi olid meil jalgpallurid, kes püüdsid olla ka sportlased. Nüüd on meil sportlased, kes oskavad ka jalgpalli mängida." Tänapäeval jooksevad mängijad umbes 30 protsenti rohkem kui 2006. aastal, kuid taastumisaeg ei ole selle võrra pikenenud.

Ei ole üllatav, et vanad vigastused tulevad sagedamini tagasi, ütles Jones. 17 protsendi vigastuste puhul, mis uuringus osalenud mängijatel tekkisid, oli tegemist korduva probleemiga, seda võrreldes 7 protsendiga aastatel 1997–1999. 40 protsenti vigastustest tänapäeval on tingitud aja jooksul mängijate kehadele osutatavast pidevast stressist ja pingest.

Mõned asjad pole muutunud – kõige tavalisem vigastus on jätkuvalt põlvekõõluse rebend, ja vigastuste tippaeg kipub endiselt olema talvel ja hooaja esimestel nädalatel.

Treenerid survestavad mängijaid liiga palju ja liiga vara väljakule naasma, ütles Jones. "See pole vajalik. Need mängijad ei kaota suve jooksul oma vormi nagu varem."

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: