Abielus inimestel on parem tervis

Abielus olevate meeste hulgas on kõige tugevam haare just neil, kellel on olnud rohkem kui üks naine.
Abielus olevate meeste hulgas on kõige tugevam haare just neil, kellel on olnud rohkem kui üks naine. Autor/allikas: Caro / Conradi/SCANPIX

Abielus mehed ja naised haaravad objekte tugevamalt kui nende vallalised sookaaslased. Abielus olevate meeste hulgas on kõige tugevam haare just neil, kellel on olnud rohkem kui üks naine, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Abielus olevatel inimestel on tavaliselt parem füüsiline ja psüühiline tervis kui vallalistel inimestel. See võib olla tingitud asjaolust, et abikaasad pakuvad üksteisele tugevat sotsiaalset toetust või julgustavad üksteist tervislikumale elule. Abielupaaridel on tavaliselt ka suuremad leibkondlikud sissetulekud, mis võib tugevamat haaret põhjendada, sest jõukamad inimesed on sageli ka tervemad.

Kuid me teame vähem sellest, kuidas abielu mõjutab füüsilist võimet, eriti elu lõpuaastatel. Selle uurimiseks analüüsisid Natasha Wood Londoni Ülikooli Kolledžist (University College London) ja tema kolleegid andmeid, mis koguti Inglismaa vananemist käsitleva pikaajalise uuringu ja Ameerika Ühendriikide tervist ja pensionile jäämist käsitleva uuringu raames. Mõlemad uuringud koguvad andmeid 50-aastaste või vanemate inimeste kohta.

Wood ja tema kolleegid vaatasid andmeid haardetugevuse kohta, mida mõõdetakse käeshoitava seadmega, mida osalejatel palutakse pigistada ja mida koguti mõlema uuringu osana.

Pärast teatud tegurite, sealhulgas vanuse ja etnilise päritolu põhjal kohandamist leidsid teadlased, et vallalistel meestel ja naistel on märgatavalt nõrgem haare kui oma esimeses abielus olevatel meestel ja naistel. Enamikul juhtudel kadusid erinevused, kui teadlased võtsid arvesse jõukuse, mis viitab sellele, et neid tulemusi võib selgitada abieluga kaasnev lisatulu.

Kuid Wood ja tema kolleegid leidsid ühe tulemuse, mida ei saanud rahaga selgitada. "Uuesti abiellunud meestel oli jõukusest sõltumatu tugevam haare" ütles Wood.

"On tõendeid, et need, kes on tervislikumad, valitakse esimeseks abieluks välja," ütles Wood. Mehed, kes on lihaselised ja tugevamad, paistavad olevat tõenäolisemad abielluma, mistõttu on võimalik, et see mõju suureneb meeste hulgas, kes on valitud abieluks rohkem kui üks kord. Teisisõnu, mehed, kes on uuesti abiellunud, pärinevad eriti tõenäoliselt eriti tugeva meessoost elanikkonna alamhulgast.

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: