Seadmed võivad energiat saada wifi-võrgust

Foto: Christine Daniloff

Traadita internetiühendust kohtame tänapäeval peaaegu kõikjal, aga kas mõtleme kunagi selle peale, et suurem osa wifi-ruuterist välja paiskuvast elektromagnetlainetusest ei jõua kunagi meie sülearvutisse, vaid hajub lihtsalt niisama laiali?

Mõned teadlased on selle peale ikka mõelnud, ja rühm Ameerika ja Hispaania teadlasi on nüüd välja töötanud uue võtte, kuidas wifi-lainete energiat vähem raisku minna lasta ja panna ta veel midagi kasulikku tegema – varustama energiaga väikesi elektroonikavidinaid.

Tomás Palacios Massachusettsi Tehnikainstituudist ja ta kolleegid kirjeldavad oma uudset seadet ajakirjas Nature. See koosneb raadioantennist, mis wifi-laineid püüab, ja väga õhukesest pooljuhtkilest, mis muundab antennis genereeritud vahelduvvoolu alalisvooluks.

Et kile on painduv, saab seda hästi kasutada ka painduvas elektroonikas, mida võiks kanda kas või riietesse lõimituna.

Üks võimalus on kasutada wifi-laineid energiaallikana väikestes diagnostikaseadmetes, mille patsient neelab tabletina alla ja mis teevad patsiendi kehas vajalikke mõõtmisi. Selliseid seadmeid ei ole hea patareiga toita, sest kui patareist peaks näiteks liitiumi lekkima, võib see patsiendile eluohtlik olla.

Katsed näitavad, et tüüpilise võimsusega wifi-levialas saab toota piisavalt voolu, et toita lihtsamat sorti kuvatablood või protsessorit.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: