Huawei muutus hetkega heast haldjast kurjaks koletiseks ({{commentsTotal}})

Foto: SCANPIX/REUTERS/Hannibal Hanschke

Miljardites mõõdetava piiritu lahkusega maailmas silma paistnud Huawei muinasjutulisest muutumisest teeb R2 tehnikakommentaaris ülevaate Kristjan Port.

Vahest meenub kellelegi järgmine muinasjututegelane. Otsimise põhjuseks on sobiva metafoori leidmine, mille kaudu õnnestuks arvata midagi lähituleviku kohta. Tegelase kirjeldus algab lahkusega. Antud ettevõte on annetanud umbes viimase 15 aasta jooksul paljude riikide ülikoolidele suuri summasid ja varustanud laboreid moodsa sisseseadega. Firma pole unustanud ka poliitikuid, kellele on lubatud investeeringuid ja annetatud raha, loodud uusi töökohti jne.

Näiteks lubas mainitud ettevõte investeerida lõppenud aastal pelgalt Ühendkuningriiki üle kolme miljardi naelsterlingi ehk ligemale 3,4 miljardit eurot ja palgata lisaks olemasolevale 1500 töötajale veel töötajaid. Raha on saanud kuningakoja liikmete loodud algatused, fondid, koolid ja parteid ning sponsoreeritud on arvukaid sotsiaalse väärtusega algatusi. Analoogse lahkuse tegusid leiab paljudest Euroopa riikidest, sealhulgas Saksamaalt, Prantsusmaalt, Tšehhi vabariigist jne.

Euroopa väärib eraldi ära märkimist, sest see on ettevõttele Hiina järel teine suurim turg. Oma osa lahkusest on saanud kogeda aga riigid ülejäänud maailmas. Eelkõige väärivad mainimist kaks suurt riiki Põhja-Ameerikas. Viimane seostub suuresti tehnoloogilise arengu kiiruse ja turu valmidusega sellega kaasa minna. Kes veel tegelast ära ei aima, neile võib avada kaardi, millel mainitakse, et firma soovib olla viienda põlvkonna mobiilside tehnoloogiahangete ajal heade nimekirjas.

Miljardites mõõdetava kestva ja laiakäelise lahkuse kiuste teatas Oxfordi Ülikool, et nemad ei taha enam nende kingitusi ega teaduritele antavaid toetusi. Poolakad võtsid ühe ettevõtte esindaja vahi alla. Sakslased, prantslased, britid ja tšehhid plaanivad meetmeid, kuidas hoida ettevõtte eemal juba mainitud 5G-taristu hangetest.

Arvatavasti lisandub tõredate ridadesse riike juurde. Muutus on olnud suhteliselt kiire. Veel mõned kuud tagasi võis märgata poliitikuid ja riikide kõrgeid ametnikke piltidel naeratamas koos ära arvamiseks välja pandud ettevõtte esindajatega. Olgu viimase kaardina avatud probleemi olemust reetev poolakate läbiviidud arreteerimise ajend. Kinnipeetut süüdistatakse spionaažis.

Lahkusega lugematuid uksi avanud ja nüüd kurjades paanides kahtlustatava ettevõtte nimi on Huawei. Sama firma finantsjuhi arreteerimisest Kanadas oli juttu umbes kuu aja eest. Finantsjuht on omakorda ettevõtte asutaja tütar. Kinnipidamise alus oli USA valitsuse süüdistus pangapettuses ja majandussanktsioonidega karistatud Iraanile varjatult keelatud kõrgtehnoloogia müümises.

Põhja-Ameerikas areneva skandaaliga ilmutas end lahke tegelase süngem pale. Võib-olla on selle kuue sisse peitunud üks teine tegelane. Sellele viitab Hiina võimude terav reaktsioon. Esmalt hoiatasid nad Kanadat tõsistest tagajärgedest, kui ettevõtte juhtkonna liiget koheselt ei vabasta. Seejärel arreteeriti Hiinas kaks kanadalast, mida seostatakse antud loo juurde kuuluva taktikalise sammuga. Kanada võimud lasid finantsjuhi kautsjoni vastu vabaks, kuni lahendatakse tema USA-le välja andmise küsimus.

Huawei esindajad püüavad lahket olemust reanimeerida ja kinnitavad kuuletumist Kanada õiglasele õigussüsteemile. Samuti eitavad nad seost Hiina valitsuse hiljutiste sammudega. Veelgi energilisemalt eitavad nad koostööd Hiina luureametitega.

Paistab, et saadud hüvede kumas paistsid paljudele Euroopa poliitikutele USA-st jõudnud hoiatused liialdustena. Nimelt olid hoiatanud sealsed julgeolekuorganid juba pikemat aega oma riigi ameteid Huawei seadmetega kaasnevast potentsiaalsest küberturvalisuse riskist ja soovitasid nende kasutust vältida. Euroopas toetas ärevat sõnumit peamiselt Ühendkuningriik. Samas jäid sakslased äraootavale seisukohale, nõudes konkreetseid tõendeid.

Kuid nüüd on midagi muutunud ka nende arusaamades. Keegi ei kritiseeri Huawei tehnoloogia head taset ja soodsat hinda. Naha alla on pugenud aga turvalisusriski kahtlususs. Öeldakse, et inimene, kes ei karda, on rumal või valetaja. Selles valguses päästaks poliitikuid aus hirm. Üks tegur on hirmutav vastutus.

Viienda põlvkonna mobiilsidele hakkab rajanema märkimisvääriv osa riigi toimimiseks vajalikke tegevusvaldkondi, sealhulgas julgeolek ja majanduslik konkurentsivõime. Lisaks on tehnoloogilisse keerukusse peituv oht väga raskesti tuvastatav. Lihtsam on valida vältimise tee, isegi kui Huawei pakutav tehnoloogia on turvaline. Hirmudel on suur mõju ja neid on lihtne toita.

Huawei ei peagi olema muinasjututegelane, vaid kujutab ise muinasjuttu. Sellist, milles väljapoole vaadates paistab kõik imelisena, aga lugu ise peidab õpetust. Teinekord isegi väga sünget. Sellist, mida lastega ei jagata. Näiteks Charles Perrault' "Uinuva Kaunitari" originaalis oli kuningannal kombeks süüa väikeseid lapsi. Hilisemates väljaannetes aga sellest enam ei räägitud, langetades inimeste võimet hirmudega hakkama saada.

Umbes samamoodi nagu Huawei loos imelisest tõusust läbi raskuste maailma tippu, jäetakse jutustusest välja kuninganna pahelised kombed.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: