Indo-Hiina mets langeb autokummitööstuse ohvriks

Foto: PM/Scanpix

Metsad kahanevad paljudes maailma paikades. Kambodža metsad kaovad kiires tempos ja ühes rütmis kautššuki maailmaturuhinna tõusuga.

Kenneth Grogan Kopenhaageni Ülikoolist koos oma kolleegidega on satelliitpiltidelt välja lugenud, et ajavahemikus 2001 kuni 2015 kahanes Kambodža metsasus 23,5 protsenti ehk üle kahe miljoni hektari.

Lagedaks raiutud maast ligi veerandile on rajatud Lõuna-Ameerikast pärit kautššukipuu Hevea brasiliensise istandusi.

Grogan ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Plants, et metsaraie tempo on väga selgelt seotud kautšuki hinnaga maaimaturul.

Alates sajandi esimese kümnendi keskpaigast on nõudlus kautššuki järele maailmas jõudsalt kasvanud ja selle hind on tõusnud enam kui kuue USA dollarini kilo eest.

Nõudlust kasvatab aga peamiselt Hiina autotööstus, mille maht üha paisub ja mis vajab rehvide valmistamiseks üha rohkem tooret.

Autorite sõnul jätkub metsakadu ka tulevikus, kui Kambodža valitsus ei muuda praegust poliitikat, mis soodustab suurte kautššukiistanduste rajamist.

Uuring ilmus ajakirjas Nature Plants.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: