Pisike kiip aitab ohjeldada suurt söögiisu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Selline näeb välja söögiisu mõjutav vahend - pisike, mitte kehasisene ning ilma patareita.
Selline näeb välja söögiisu mõjutav vahend - pisike, mitte kehasisene ning ilma patareita. Autor/allikas: Sam Million-Weaver

2017. aasta andmetel oli maailmas üle 700 miljoni lapse ja täiskasvanu, kes on ülekaalulised ning ülekaalulisuse pandeemia ei näi raugevat. Wisconsin-Madisoni Ülikooli teadlased on aga välja töötanud lahenduse, mis võiks seda probleemi aidata leevendada.

Tegu on akuvaba ning lihtsasti paigaldatava kaaluvähendusvahendiga, mis rottidel tehtud laborikatsete põhjal andis paljulubavaid tulemusi: rottide kehakaal langes peaaegu 40 protsenti. Nende katsete tulemused ilmusid ajakirjas Nature Communications.

Aga mis imevahend see siis on? Tegu on 1-sentimeetrise kiibitaolise, mis mõjutab aju ja mao vahelist elektriimpulsside liikumist. See reageerib mao kokkutõmmetele, mis üldjuhul tekivad pärast seda, kui inimene on söönud.

See vahend mõjutab uitnärvi. See on inimeses olev seganärvide paar, mis omakorda mõjutab paljusid organeid inimese kehas.

Wisconsin-Madisoni Ülikooli professor Xudong Wang selgitas, et vahendi impulsid korreleeruvad mao liikumisega ning selle kaudu aitavad ajul saada signaal küllastumustundest.

Doktorant Guang Yao (istub) ja juhtivuurija Xudong Wang 3D printimas söögiisu ohjeldavat vahendit. Autor: Sam Million-Weaver

Nagu öeldud, tegi Wang koos oma kolleegidega katseid rottidel ning tulemused ilmnesid 12 kasutusnädala jooksul. Pärast vahendi eemaldamist taastasid rotid oma söömisharjumused ning kaal taastus endisel kujul.

Sarnaseid lahendusi on arendatud ka varem. Näiteks 2015. aastal kinnitas USA toidu- ja ravimiamet vahendi nimega Maestro, mis samuti mõjutas uitnärvi. See aga katkestab uitnärvi signaaliedastuse, mis omakorda tähendab, et vahendit võib kasutada üksnes väga kontrollitud tingimustes ning lisaks töötab Maestro patareide peal ja see tähendab pidevalt vajadust laadida.

Kuna uus vahend ei nõua patareisid, ta ei ole invasiivne ning mõjub üksnes siis kui magu liigub, siis on sellel potentsiaali jõuda laiatarbekasutusse. Praeguseks on teadlased selle vahendi patenteerinud ning asuvad seda katsetama suuremate imetajate peal.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: