Video: vaata lennukit, millel pole ainsatki liikuvat osa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Nature video kuvatõmmis

Ameerika teadlased panid lendama lennuki, millel ei ole mitte ühtegi liikuvat osa. Seniajani on lennukeid õhus edasi liikunuma pannud propeller või reaktiivmootori sees pöörlev turbiin.

Stephen Barrett Massachusettsi Tehnikainstituudist ja ta kolleegid on nüüd valmis ehitanud aga ioontuulemootoriga lennuki.

See sõiduriist tekitab tugeva elektrivälja, mis ioniseerib õhu molekule, mis paiskuvad välja toimel eemale, mispeale lennuk saab tõuke vastassuunas.

Niisugust nähtust tunti põhimõtteliselt juba ligi sada aastat tagasi, aga seni ei ole seda päriselt kasutusele võtta õnnestunud.

Teadusartikliga koos avaldasid teadlased ka video oma katsetustest:

Barrett ja ta kaaslased leidsid keeruka arvutimudeli abiga lennukile sobiva kuju ja ehitasid selle ülikergetest materjalidest valmis.

Mudeldamiseks ja katsetamiseks kulus aastaid, kuid nüüd said nad lennuki lõpuks lendama. Tõsi, ta püsib õhus veel vaid lühikest aega, umbes kümme sekundit. Ja ega inimene temaga veel lennata ei saa. Aga ta ei tee müra ega paiska heitgaase. Massi on tal vaid kaks ja pool kilo, tiivaulatust aga viis meetrit.

Keegi ei arvagi, et reisi- või sõjalennukid lähitulevikus ioontuulemootoriga lendama hakkavad. Aga väiksemad droonid, miks mitte.

Barrett ja kaasautorid kirjutavad oma ainsagi liikuva osata lennukist ajakirjas Nature.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: