Mõõdik dušikäepideme küljes pani inimesed vett ja energiat kokku hoidma

Foto: Laura Marques / Unsplash / Creative Commons

Eks me inimesed kipu ikka raiskama – tarvitama meie käsutuses olevaid ressursse, kas või näiteks vettki hooletumalt kui mõistlik oleks.

Kuid selgub, et kui saame oma ressursitarvituse kohta reaalajas nii-öelda jooksvat teavet, siis oleme kohe hoolsamad ega jäta ka näiteks duši all käies vett liiga kauaks jooksma. Kuues Šveitsi hotellis tehtud katse annab selle kohta uut tõendust.

Verena Tiefenbeck Zürichis asuvast Konföderatiivsest Tehnikakõrgkoolist ETH koos oma kolleegidega kruvis hotellitubades dušivooliku külge, otse otsiku käepideme ette, veemõõtja, mis näitas veekindlal kuvaril, kui palju vett on dušikraani avamisest alates kulunud, mitu kilovatt-tundi energiat on tarbitud veehulga soojendamiseks ja kohaletoimetamiseks kulutatud, lisaks veel vee temperatuuri. Ja pealekauba ka väikest animatsiooni jääkarust sulaval jääpangal.

Mõnes numbritoas aga pandi mõõdik näitama ainult vee temperatuuri ja ei midagi muud.

Selgus, et vee- ja energiakulu kohta jooksvat tagasisidet saanud hotellikülastajad tarbisid tervelt 11,4 protsenti vähem energiat kui need, kellele ainult temperatuuri näidati.

Tähtis on see, et ükski hotellikülastaja ise ei teadnud, et ta teaduseksperimendis osaleb. Kui oleks teadnud, võinuks see ehk tulemust mõjutada. Samuti on tähelepanu väärt, et inimestel puudus kokkuhoiuks isiklik majandushuvi, sest hotelliöö hind ei sõltu ju vee- ega energiakulust.

Et aga katseisikud sellest kõigest hoolimata suuremat säästlikkust ilmutasid, osutab, et reaalaegne tagasiside on tõesti tõhus säästumeede.

Kirjas on see lugu ajakirjas Nature Energy.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: