Veebiviktoriini 1. küsimus: loodusgeograafia - mis on pildil? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Maa-amet.

Rahvusvaheline geograafianädal toimub 2018. aastal 11.–17. novembrini. Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu korraldab selle raames juba kolmandat korda kooliõpilastele mõeldud veebiviktoriini.

Viktoriini eesmärk on tutvustada põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele geograafia erinevaid uurimissuundi ning rakendusvaldkondi. Sel nädalal esitatakse teisipäevast neljapäevani põhikooliõpilastele üks ja gümnaasiumiõpilastele kaks küsimust nii loodusgeograafiast, inimgeograafiast kui ka kartograafiast.   

Küsimused ilmuvad iga päev kell 8 EGEA-Tartu veebilehel ja ERR Novaatoris.

Vastamiseks on aega samal päeval kella 19.00ni. Õiged vastused avaldatakse koos järgmise päeva küsimusega.

Veebiviktoriini esimese päeva küsimused on loodusgeograafia valdkonnast.

Suur osa meie igapäevaelus kasutatavast energiast pärineb maavaradest. Eesti üheks olulisemaks maavaraks on kukersiit, millest toodetakse soojuselektrit. Maavarade kaevandamise tõttu on Eestis nii mõnigi mahajäetud kaevandus, millele on vaja leida uus otstarve. Näiteks Piusas asuv klaasiliivakarjäär on tänasel päeval oluline turismisihtkoht ja sealsed maa-alused koopad pakuvad varju tuhandetele nahkhiirtele. Taastuvatest loodusvaradest on Eestis ääretult olulisel kohal ka turvas, mis leiab kasutust nii energeetikas kui ka põllumajanduses. Arvestatava paksusega turbakiht kujuneb aga väga pika aja jooksul, sest turvast tekib juurde kõigest 1 mm aastas. Kuivendatud soode taastamine on tänapäeval suureks väljakutseks. Eelnevat teksti kokku võttes tuleb tõdeda, et inimtegevuse tõttu võib meid ümbritsev keskkond drastiliselt muutuda ning sellest on inspireeritud ka tänane loodusgeograafia küsimus.   

Küsimus nii põhikoolile kui ka gümnaasiumile:

1) Mis maakonnas asub pildil kujutatud koht? Millega on tegu?  

Lisaküsimus gümnaasiumile:

2) Miks ja kuidas on need pinnavormid tekkinud?  Mis otstarve on veega täitunud süvenditel praegu?  

Autor: Maa-amet.

Tutvuge vastustega EGEA-Tartu lehel.

Parimaid vastajaid premeerivad auhindadega Regio ja National Geographic.

Üritusel saab silma peal hoida ka Facebookis.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: