Poliitikute tehnoloogiavõõristus kaitseb suurkorporatsioone ({{commentsTotal}})

Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Pedro Fiuza

Poliitikute tehnoloogiavõõristus kaitseb ühiskonda lauskontrolli eest, kuid avab samaaegselt suurettevõtetele vaba tee massimanipulatsioonideks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Briti endine peaminister, leiborist ja poliitik on näinud mitmeid tõusu ja mõõnu. Poliitikuid kohates vallutab inimesi pahatihti emotsionaalne pimedaksjäämise ja kurdistumise lummus. Mõned ei näe ega kuule enam midagi peale antud poliitiku. Teistega juhtub vastupidi. Nad ei näe ega kuule poliitikut. Mitmed poliitikas tegutsejad on päris palju kogenud. Mõned on ka üht-teist ka õppinud, mistõttu väärivad sellised indiviidid ära kuulamist pelgalt elulise rikastumise mõttes.

Seetõttu oli huvitav näha Tony Blairi esinemas Portugalis Lissabonis regulaarselt korraldataval tehnoloogia arengule pühendatud konverentsil Web Summit. Umbes 60 000 osalejaga suurüritusel konstateeris vilunud poliitikategelane ilmse mentori vihjena teistele poliitikutele, et neile on avanenud päris palju uusi tähelepanu püüdmise ja võimu teostamise võimalusi.

Blair pidas silmas tehnoloogia võimekuse kasvuga kaasnevat vajadust uute regulatsioonide järele. Poliitikud ei mõista kuigi hästi ja ilmselt natukene pelgavad tehnoloogilist maailma. Uue tehnoloogia mõistmine eeldab pidevat õppimist. Samas mõjub magnetina seal liikuv suur raha ning võimukad tegelased. Kõik see võib hirmutada, et mõnes küsimuses eksimine võib neile kalliks maksma minna.

Sama tunnistas ka Tony Blair tõdedes, et valitsustel puudub võimekus tehnoloogiaga seotud probleemide mõistmiseks. Taoline asjade seis vajab aga muutmist ja tehnoloogiamaailm võiks asuda kiirkorras neile oma probleemide teemadel õpetust andma. Olukord paistab olema poliitikute ärkamiseks soodne, sest tehnoloogia arenguga kasvab teatud pessimism ja pahameel.

Võrsuv negatiivsus pakub võimaluse pälvida tähelepanu läbi regulatsioonide ja seadusalgatuste. Kahmata võimu, samal ajal selgitades, kuidas tegelevad nad positiivse tuleviku nimel. See rühm poliitikuid, kes haarab sellest võimalusest kinni ja kujundab vastava kuvandi, valitseb homset poliitikat, tõdes vilunud poliitikategelane.

Blairi sõnavõtt ei kulgenud vaakumis. Tema esinemise ajal ei tegelenud rahvas äraolevalt oma telefonidega. Blair oli laval koos Microsofti presidendi Brad Smithiga. Tema sõnumi sisuks olid just need probleemid, mis peaks kujunema lähiaja poliitika sisuks. Maailmas toimuva tehnoloogilise arengu suurmõjutajate tippu kuuluva ettevõtte president arutles progressi eufooria jahtumise, kasvava pessimismi ja negatiivsuse teemal lisades, et kõik tehnoloogia rakendused pole tulevikus sugugi ohutud. Erilist tähelepanu pälvis nägude tuvastamise tehnoloogia.

Hoolimata sellest, et Microsoft tegeleb nägude tuvastamise arendamisega, ennustas ettevõtte juht, et regulatsioonideta ähvardab meid aastaks 2024 olukord, mis meenutab jutustust George Orwelli raamatus "1984". Smith hoiatas, et tänu tehnoloogia arengule oleme künnisel, milles tekib valitsustel maailma ajaloos esmakordselt võimalus jälgida katkematult igaühte igal pool ja kõiki kõikjal. Neil on võimalus täpselt teada, kuhu sa lähed ja kus oled viimasel ajal olnud. Sellise võimekuse tagajärgedel on ettearvamatu, kuid kaugeleulatuv mõju kasvõi pelgalt demokraatia aluseks olevatele isikuvabadustele.

Tagajärjed ei piirdu demokraatiaga. Teemaga, mis võib panna poliitikast kaugenenud kodanikud õlgu kehitama. Kuigi nad võiksid mõelda, mis on neid poliitikast distantseerinud. Nad ei taju endal olevat enam mingit võimu. Nad tajuvad vabaduse ja valikuvabaduste kadumist. Märkamata, kuidas lasevad nad ise sellel toimuda, mõnikord juhtuva üle rõõmustades.

Brad Smith tõi näite kaupluse külastamisest, milles on poepidajal peagi kasutada täielik informatsioon, millal sa seal viimati käisid, mida vaatasid või puudutasid ja mida ostsid. Kliendist lahutamatu nägu teeb kliendi süsteemi lahutamatuks osaks. See õpib teda tundma moel, mida ta ise endast ei tea. Ühtlasi langeb ta manipulatsioonide ohvriks. Kas mõne kauba soodsam hind on seda väärt?

Nagu rahvatarkus tõdeb, loll saab ka kirikus peksa. Toodud näidetes pügatakse ja valitsetakse kodanikke nii riigi valvataval tänaval kui ka poes ja tõenäoliselt ka kirikus. Seetõttu on viimane aeg otsustada, millist maailma me soovime, ja nende tehnoloogiatega seoses, milliseid turvalisuse meetmeid ning piiranguid vajame nii ettevõtetele kui ka valitsustele, märkis Brad Smith.

Seega arvestage tehnoloogiateemalise poliitika osakaalu kasvuga ja mõelge, milline on selle juures teie roll.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: