Interneti ilusaim kohake on muutunud ahistamise ja kiusamise tallermaaks ({{commentsTotal}})

Foto: sk8geek/Creative Commons/ (CC BY-SA 2.0)

Instagrami lubadus luua veebiruumi kõige ilusam kohake on muutnud selle reaalses maailmas järjekordselt vihast ja õelusest kubisevaks nurgakeseks, milles tegutsevad kiusajad paistavad silma erakordse innovatsioonivõimega, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kevin Systrom andis 2016. aastal lubaduse luua online-maailma "neetult kõige ilusam koht". Kevin töötas toona peadirektorina enda loodud firmas nimega Instagram. Aasta hiljem demonstreeris ettevõte varasemast lubadusest kinnipidamist ja algatas tegevuskava loosungi all "Pühendudes südamlikkusele". Selle käigus kutsuti kirjutama kasutajaid tuttavate piltidele sõbralikke sõnumeid ja muudeti süsteemi mõningate protsesside talitust. Systrom kinnitas mitmes intervjuus, et nemad on teistsugused ja pakuvad rohkem hüvesid.

Peadirektor hoidis lahket joont ega nimetanud neid, kellest püütakse hea ja halva kaalumisel eristuda. Ilmselt vältis ta sellega konflikti varasema lubadusega olla sõnumite edastamisel sõbralik. Lausumata jäänud nimesid polnudki vaja välja öelda. Iga kasutaja teadis või vähemalt oli kuulnud, kuidas pääseb teistes sotsiaalmeedia keskkondades inimlik kurjus kontrollimatult vägivallatsema. Kellelegi pole saladuseks, et küberkiusamine on silmatorkav probleem, millel on reaalse maailma elu mõjutavad tagajärjed, hirmudest ning ängist psüühiliste häirete ja enesetappudeni.

Viimati värskendas Instagram hea ja turvalise keskkonna hoidmise püüdlusi sügise alguses kiusamisest vaba tsooni reklaamide, uute kimbutamist piiravate filtrite ja positiivsete sõnumite levitamist õhutavate algatustega. Paralleelselt arendab ettevõte nende keskkonnas liikuva info automaatse analüüsi võimekust, et eraldada pildivoogudest potentsiaalsed kiuslikel eesmärkidel postitatud fotod.

Kahjuks näib, et Instagrami püüdlused kahvatuvad kasutajates peituva kurjuse väe kõrval, aga kõik võib paista ka teisiti. Nagu väidavad mitmed töötajad ajakirjandusele antud intervjuudes, tegelikkusele lähemale võiks osutuda lihtne äripragmaatika, milles kasutab ettevõte ülekohtusest võitlusest osavõttu lihtsalt turunduslikel eesmärkidel. Samale võimalusele osutavad mitmed kasutajad, kelle palveid ebameeldivate olukordade lahendamiseks ei kuulata, neile reageeritakse aeglaselt või pealiskaudselt.

Kuidas sobiks pikemast näidete loetelust online-džungli "neetult ilusa platsi", sõbralike sõnumite ja kiusamisest vaba tsooni kuvandiga kokku juhtum, milles asuti seksuaalse ahistamise teemal sõnavõtnud naist pommitama ähvardustega? Lisaks seostati tema nimi sõpruskonna liikmetele erinevate jäledustega, levisid üleskutsed avaldada ta kodune aadress füüsilisema toorutsemisega jätkamiseks jne. Peagi ilmuski tema aadress Instagrami koos teadetega sõpradele naise peatsest surmast. Instagramile saadetud üleskutsed teha midagi kasutaja kaitseks ei kandnud vilja. Kiusamise ohvril ei jäänud üle, kui pöörduda kaitseks föderaalse juurdlusameti poole.

Olgu õlekõrrena pakutud korraks veel õigus Instagramile tõdeda, et antud juhtum võis olla lihtsalt kahe sassi läinud osapoole konflikti jätkumine nende platvormil. Sama juhtub näiteks poes või tänaval, kui mõni pisike tegur vallandab inimeste vahel küdenud ja inetuid vorme võtva konflikti. Kahjuks peab selle idee kandma otsitud vabandavate spekulatsioonide lahtrisse.

Instagram kubiseb juhtumitest, milles kanaliseerib Instagram inimestes peituvat vaenu üksteisega täiesti mitte seotud indiviidide kraesse. The Atlantic käsitleb mitmeid taoliseid näiteid kiusuteemale pühendatud artiklis. Näiteks on Instagram suhtlusplatvormiks paljudele elustiilisõnumite karjastele.

Paljud neist tunnistavad, et pidev kius ja segamine on muutnud nendele iseendast mõistetavaks kaaslaseks. Umbes nagu halva ilma või siis inimestes leiduva õeluse. Kahjuks võimaldab tõhus, miljardi kasutajaga suhtlusplatvorm vihkamisele ja sallimatusele samu võimestamise teenuseid nagu mainitud moe, toidu, kino ja muude elustiili rikkusi kajastajate tegevusele.

Sotsiaalmeedia loob tahtmatult kerge vaevaga manipuleeritavaid masse. Instagramil on võrreldes teistega eeliseid. Piisab kellegi suhteliselt suurearvulisest järgijaskonnast. Tänu süsteemis liikuva info olemuslikule pealiskaudsusele on kohale meelitatud enamasti kergelt mõjutatavad inimhinged, keda seob midagi ühist.

Sellist massi on suhteliselt kerge ärritada arvamust avaldama kuni vihase jõugustaadiumini, mis avaldub kellegi massilises vihkamises ja kiusamises. Enamasti vihast vettivate sõnumitena, mis võivad teisenduda teinekord reaalse maailma vägivallaks. Paradoksaalselt mõjub emotsionaalse ja vägivaldse jõuguna tegutsemine liikmetele pigem ergastavalt kui pidurdavalt, julgustades neid kurjuse vorme innoveerima.

Seda kõike arvesse võttes kerkib tahtmatult küsimus, kas inimene on küps uue põlvkonna suhtlusteenuste kasutamiseks isegi siis, kui selle loojad räägivad "neetult ilusast kohast, kus olla". Võib-olla ongi ülima õeluse vormiks lubadus, et inimesed on liigikaaslaste suhtes neetult head?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: