Kaelkirjakupoja laigud osutavad oodatavale elueale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: David Clode/Unsplash

Kaelkirjakud võivad esmapilgul kõik tunduda üsna ühesuguse mustriga - tumedamad laigud heledamal taustal. Aga tähelepanelikumalt uudistades võime tõdeda, et laike on üsna erisuguse suuruse ja kujuga, ja need, kes on veel rohkem keskendunud, on tähele pannud, et tegelikult on iga kaelkirjaku laigud täiesti kordumatult isikupärased.

Nüüd on Ameerika ja Šveitsi teadlased välja selgitanud, et mõnesugused mustrid on kaelkirjakule mõnes mõttes kasulikumad kui teistsugused mustrid.

Derek Lee Pennsylvania Osariigiülikoolist ja ta kolleegid uurisid Tansaania metsades ja savannides enam kui kahtesada väikest masai kaelkirjaku poega.

Nad avastasid, et suurte ümarate laikudega kaelkirjakupoegadel olid teistega võrreldes suuremad väljavaated vähemalt nelja kuu vanuseks elada.

Neil, kelle laigud olid suuremad, oli neljakuuseks elamise tõenäosus väiksemalaigulistest 17 protsenti suurem. Aga neil, kelle keha katsid ümaramad laigud, olid neljakuuseks saamise väljavaated lausa 27 protsenti paremad kui piklikumate laikude kandjatel.

Miks see nii on, seda teadlased ei tea. Aga oma uurimistööst ja sellest, mida nad teada said, kirjutavad Lee ja kaasautorid ajakirjas PeerJ.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: