Graafik: maailm muutub üha negatiivsemaks, eestimaalastel on ükskõik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti paigutus möödunud aastal kõige vähem halbu emotsioone kogenud riikide edetabelis 3. kohale, edestades sellega enamikke vanu tööstusriike. Sarnaselt teistele endise idabloki maadele nappis uuringufirma Gallup korraldatud küsitluse põhjal aga ka häid kogemusi.

Kokku 145 riiki ja 154 000 inimest hõlmanud uuringust selgus, et inimesed tajusid 2017. aastal maailma negatiivsemalt kui kunagi varem. Kui 2006. aastal oli üleilmse negatiivsete kogemuste indeksi väärtus 24, siis 2017. aastaks oli kerkinud see 30-ni.

Kõige rohkem negatiivseid emotsioone kogesid möödunud aastal Kesk-Aafrika Vabariigi, Iraagi ja Lõuna-Sudaani elanikud. Poliitiline ebastabiilsus, sõda või terrorism kimbutab ka enamikke esikümne teisi riike. Tabeli tagaotsa moodustasid seevastu Taiwan, Kõrgõzstan ja Kasahstan. Eesti platseerus järjestuses tagantpoolt kolmandale kohale.

Halbade emotsioonide nappus ei tähendanud samas heade emotsioonide rohkust. Positiivsete kogemuste indeksi põhjal paistsid silma eeskätt Ladina- ja Lõuna-Ameerika riigid nagu Paraguay, Colombia, El Salvador ja Guatemala. Kõige vähem häid emotsioone kogesid ülevaate alusel Afganistani, Jeemeni ja Tuneesia elanikud.

Lisaks uuris Gallup, kas inimesed õppisid intervjuule eelnenud päeval midagi uut ja huvitavat. Sellest teatasid ligi pooled ehk 46 protsenti. Kõige madalamale langes näitaja 2011. aastal, kui küsimusele jaatavalt vastanute arv jäi 43 protsendi piirimaile. Kõige rohkem suutsid enda teadmisjanu rahuldada Guatemalas elanikud, kus õppis möödunud päeval midagi uut neli inimest viiest. Bangladeshis jäi näitaja 17 protsendi piirimaile

Kõige emotsionaalsemateks saab ülevaate autorite sõnul pidada Kesk-Aafrika Vabariigis, Peruus ja Sierra Leones elavaid inimesi, kus koges iga päev nii häid kui ka halbu tundeid pea kuus inimest kümnest. Tabeli tagaotsas leiab Valgevene ja Jeemeni

Positiivsed tunded juurde arvates on eestimaalased siiski paljudest idabloki riikide elanikest emotsionaalsemad, edestades nii Lätit, Leedut kui ka Poolat. Kui Eestis kogesid möödunud päeval mõnda tugevat positiivset ja negatiivset emotsiooni 46 protsenti inimestest, siis lõunanaabrite seas jäi nende osakaal alla 43 protsendi. Maailmas tervikuna jääb Eesti selles osas siiski edetabeli teise poolde.

Gallup hindab inimeste positiivseid ja negatiivseid emotsioone nende eluolu ja tuju puudutavate küsimustega. Näiteks küsitakse osalejatelt, kas nad puhkasid end eelmisel päeval välja, neid koheldi austusega ning nad nautisid päeva tervikuna. Teisalt küsitakse osalejatelt, kas nad olid möödunud päeval kurvad või vihased ning tundsid füüsilist valu. Igas riigis küsitletakse telefoni teel või näost-näkku ligikaudu tuhandet inimest. Maksimaalne viga ei ületanud sõltuvalt riigist ±2,10–5,3 protsenti

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: