Noored on ühismeedia pealiskaudsusest tüdinenud ({{commentsTotal}})

Foto: REUTERS/Dado Ruvic/Scanpix

Nutiseadmete kasvavast levikust ja ühismeediaplatvormide kasutusmugavusest on saamas nende komistuskivi. Üha suurem osa noortest peab elektroonilisi sõnumeid väärtusetuks ja eelistab selle asemel vahetut suhtlust, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Võimalik, et inimesed ei käi enam nii palju sõprade ja tuttavate sünnipäevadel kui ennevanasti. Mõnel juhul võib põhjus olla kutsumise viisis. Õigemini sellest kaduma kippuvas ehtsuses.

Mäletan üht hiljutist vestlust, milles tõdes kõneleja, et ta ei tunne end kindlalt, kui temaga pole isiklikult räägitud ja küllatuleku kutset sõnades inimeselt-inimesele vormis edastatud. Ta on kohanud kutseid Facebookis. Mõned on sellised üldised, et toimub sünnipäev ja tuldagu. Teisel juhul võib kutse olla esitatud väiksemale ringile. Ent ikkagi, midagi on puudu. Sama lugu kordub telefoni jäetud lühisõnumiga "oled kutsutud minu sünnipäevale".

Puuduvast saab võib-olla aimu teise näite varal. Mõnes riigis vaetakse tõsiselt, kas abielu saab lahutada SMS sõnumiga. Egiptuses kehtivad koos ilmalik ja islami seadus. Viimase järgi saab mees lõpetada abielu ühepoolselt, öeldes seda kolm korda. Muid pabereid pole vaja täita. Seega piisab SMS sõnumist, kus on kooselu lõpetamise kuulutus kirjas kolm korda või siis saadab mees kolm SMS-i. Ent see tundub ju kuidagi puudulik. Kui oled aastaid koos elanud, peaks vana lõpetamisesse panustama natukenegi lävimise ehedust.

Võib-olla napib inimestel energiat, mida annetada suhete sisusse? Kuhu see kaob, jääb esialgu mõistatuseks. Trend on aga ilmne. Sellele viitavad USA teismeliste suhtluskultuuri käsitleva regulaarselt läbiviidava uuringu kajastatavad võrdlusandmed.

Uuringu koondnimetus on "Sotsiaalmeedia ja sotsiaalne elu" ja sellesse püütakse kaasata esinduslik valim ameerika noori üle kogu riigi. Enne alustatud teemaga jätkamist on üheks märgiliseks tähelepanekuks suuremas pildis kasvav tõrjuv hoiak Facebooki suhtes.

Olgu kõrvutuseks toodud värske Pew instituudi uuring, millest selgub, et 18–29 aastased ameeriklased on asunud mainitud keskkonnast pagema. Ligikaudu 3400 kasutajat haaranud küsitlusest selgus, et 44 protsenti kustutas viimase aasta jooksul Facebooki rakenduse oma telefonist. Umbes teist sama palju on teinud võrgustikku vaatamisest mitmenädalasi pause.

Teismeliste uuringus osalejate arvates on Facebook vanade keskkond. Oma peamiseks suhtlusplatvormiks pidasid seda keskkonda kõigest 15 protsenti. Viis aastat varem vastanute seas oli näitaja 68 protsenti. Tänaseks on nn vanade keskkonna asemel 41 protsendil vastajatel Snapchat ja iga viies eelistab Instagrami.

Küsitluses osalenud teismeliste enamus pidas sotsiaalmeedia kasutamist heaolu suurendavana. Samas hoiatavad uuringu koostajad, et vastajate väidetud heaolu sõltub sotsiaalmeedia kasutamisele kuluvast ajast. Nädalas üle kümne tunni sotsiaalmeedias viibijad kirjeldavad võrreldes vähem aega seal veetvate noortega 56 protsenti suurema tõenäosusega negatiivseid kogemusi ja õnnetut olekut. Millegipärast kipuvad just meelelaadilt kurvemad noored keskkonnas oodatust rohkem aega veetma ja seda oluliseks pidama, saades loodetud hea asemel veelgi rohkem kahju.

Kõik ei saa olla sumbuurne. Uuringu raporti koostajad tunnustavad noorte üllatavat kainust, teatud küpsust ja kõrvaltvaataja positsiooni, milles mõistsid umbes kolmveerand vastajatest, et teenuse pakkuja püüab neid mõjutada seda rohkem kasutama. Sama hingetõmbega tõdes iga kolmas noor vastaja, et nende arvates peaksid kodused vanemad veetma taolistes rakendustest vähem aega.

Sünnipäeva teemat ellu äratades, seekord ületas uuringu ajaloos esimest korda vastajate arv, kes eelistasid sõpradega suhelda sõnumite vahendusel neid vastajaid, kes eelistasid suhelda näost näkku. Vastavad näitajad olid 35 protsenti 32 protsendi vastu. Viis aastat varem eelistasid sõbraga vahetut suhtlust pooled uuringus osalenutest.

Siia lõppu sobiks mitmeid Karupoeg Puhhi mõteterasid sõpradest ja sõprusest. Aga piirdugem ühe dialoogiga, milles Notsu küsis: "Kuidas kirjutatakse sõna armastus?". Puhhi vastus oli: "Armastust ei pea kirjutama, seda peab tundma". Kujuta nüüd ette, et see vestlus arenes modernses sõnumikeskkonnas.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: