Uus pinnakattematerjal tõrjub jääd säästlikult ja ohutult ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Paul McDermott/Flickr/Creative Commons/(CC BY-NC-ND 2.0)

Praegu pole õues jääd tükk aega olnud, aga nagu öeldakse, tali ei jää taeva. Õige aeg on jää tulekuks valmistuda. Ameerika teadlased on välja mõelnud kavala nipi, kuidas mitmesuguseid tähtsaid pindu jääst puhtad hoida.

Ei ole hea, kui jää koguneb elektritraatide, tuulikulabade või lennukitiibade külge. Halvemal juhul võib koguni õnnetus juhtuda.

Lennukitiibade jäätuna hoidmiseks kasutatakse kemikaale, aga need on keskkonnavaenulikud, sest sisaldavad etüleenglükooli, mis on väga mürgine. Elektrikütet tiibadesse ehitada ei taheta, sest see võtab energiat ega ole ka päris ohutu.

Tegelikult teame ju, et jää sulab mõnigi kord päikese käes ka ise, aga mitte alati. Kripa Varanasi ja ta kolleegid Massachusettsi Tehnikainstituudist (MIT) leiutasidki nüüd üsna lihtsa pinnakattematerjali, mis aitab päikesesoojust tõhusamalt ära kasutada.

Materjal koosneb kolmest kihist. Pealmine kiht kogub väga hästi päikesesoojust, neelates 95 protsenti talle langevast päikeseenergiast.

Keskmine kiht, mis on tehtud alumiiniumist, juhib kogutud soojuse kiiresti mööda pinda laiali, ka neisse kohtadesse, kuhu päike otse peale ei paista.

Alumine kiht on isolaator, mis tõkestab soojuse levikut kaitstava keha sisemusse, kus tast enam mingit kasu ei oleks.

Tore on see, et vajadusel saab kõiki kolme kihti ka tiiva, tiiviku või traadi peale pihustada, ja ikka võte toimib. Kolmekihilise katte peale moodustub õhuke veekiht, mida mööda libiseb jää maha. Kui päikest ei parajasti ei paista, saab jäätõrjeks kasutada ka tehisvalgustust.

Varanasi ja ta kaaslased kirjeldavad oma süsteemi lähemalt ajakirjas Science Advances.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: