Tuuleuurija-satelliit jõudis orbiidile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: spacenews.com

Tuule kiirust antakse teada igas ilmateates, kuid meie üldine ülevaade Maakera atmosfääris puhuvatest tuultest võiks ikkagi olla praegusest täpsem.

Nüüd on Euroopa Kosmoseagentuur saatnud orbiidile uue satelliidi nimega Aeolus, mis hakkabki uudse tehnikaga mõõtma mitmesugustel kõrgustel puhuvaid tuuli.

Loodetavasti saavad ka meie kohalikud ilmateated sellest üleüldisest tuuleteabest veelgi täpsemaks.

Aeolus on nime saanud vanakreeka tuulejumala Aiolose järgi, tegu on selle nime ladinapärase versiooniga.

Aeoluse pardal on kõrgtehniline laserseade Aladin, mis saadab ultravioletseid laserkiiri atmosfääri ja mõõdab nende tagasipeegeldust. Peegeldunud valguslaigu paiknemine näitab tuule kiiruse kätte.

Satelliidi pardatehnika on sedavõrd peen, et selle korralikult tööle saamiseks tuli varuda kõvasti kannatust ja satelliidi üleslennutamine tuli lõpuks tervelt 11 aastat algulkavandatuga võrreldes edasi lükata.

Nüüd aga on Aeolus jõudnud kanderaketi Vega abiga Prantsuse Guajaanast Kourou kosmodroomilt oma 320 kilomeetri kõrgusele orbiidile. Tuleva aasta kevadel, märtsis või aprillis hakkab ta täisvõimsusel tööle ja teeb sestpeale järgmise kolme aasta jooksul iga päev 64 000 mõõtmist.

Et kogu ettevõtmine läheb Euroopa Kosmoseagentuurile maksma ligi pool miljardit eurot, siis loodame, et rohkem viivitusi ega viperusi ei tule ning meie teadmised meie tuulise atmosfääri kohta saavad kindlama pinna alla.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: