TTÜ doktoritöö aitab tõhusamalt sademeveest energiat ammutada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinn
Tallinn Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Värske doktor Moniko Kollo esitles oma väitekirjas mudelit, mille abil saab leida hõlpsamalt muu hulgas sooja tarbevee tootmiseks tarviliku sademevee koguse.

Esimesed näited madalatemperatuurilise vee soojusenergia kasutamise kohta on Eestis juba olemas. Tallinna Lennusadama küttesüsteemi energiakandjaks on merevesi. Tartu Lõunakeskuse külmajaam kasutab jahutamiseks jõevett. Kollo doktoritöö hõlbustab sademevee soojuse kasutamist.

Mahutis sademeveest soojuse eraldamisel tekib sisse- ja väljavoolava vee vahel temperatuurierinevus. See viib väikese tiheduse erinevusega stratifitseeritud ehk tiheduse järgi kihistunud voolamiseni. Doktoritöös kirjeldas Kollo nii ühe- kui kahesuunalise stratifitseeritud voolamise arvutamiseks olulisi lahendusi puhuks, kui näiteks veemahuti seintes on erineva tihedusega voolavaid vedelikke ühendavad avavused.

Seejuures toetus ta eelnevalt kasutusel olnud stratifitseeritud voolamise matemaatilisele mudelile. Seni oli seda appi võetud vaid looduslikes süsteemides nagu jõesuudmes ja mereväinas toimuva kirjeldamiseks. Tehtud täiustuste tulemusel on aga võimalik nüüd analüüsida erinevate gaaside ja vedelike voolamist ka tehiskeskkonna avades.

"Doktoritöös selgitasin võimalusi loodud matemaatiliste mudelite rakendamiseks hoone energiatõhususe täpsustamiseks, laevaõnnetuste riskihindamise parandamiseks ja linnaruumis olemasoleva veesoojuse energiaressursi kasutamiseks," laiendas Kollo.

Prooviks uuris ta sademevee soojuse kasutamise võimalust kaubanduskeskustes, büroohoonetes ja korterelamutes. "Võrdluses selgus, et maa-alune sademevee kogumispaak on kõige optimaalsem kaubanduskeskuse jaoks, kuna sealne valgala suuruse ja tarbimiskoormuse suhe on parim. Seega on doktoritöös esitatud uudne lahendus linna valgalalt kogutud sademeveest sooja tarbevee tootmiseks ning vajadusel ka hoonete jahutamiseks," märkis Kollo.

Doktoritöö "Uni- and Bidirectional Stratified Flows in Submerged Openings of Built Environment" (Ühe- ja kahesuunaline stratifitseeritud voolamine konstruktsioonipiirde uputatud avades) juhendaja oli dotsent Janek Laanearu (TTÜ), oponendid olid professor Paul Linden (Cambridge´i Ülikool) ja dotsent Claudia Adduce (Roma Tre Ülikool).

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: