Aasta tehnikaennustus: nutibuum saab lõpu, sõltlaste arv suureneb ({{commentsTotal}})

Foto: rawpixel on Unsplash

Nutitelefonide buum saab lõpu, uute internetikasutajate arv väheneb ja inimesed veedavad üha rohkem aega nutiseadmeid näppides, eelistades eeskätt Hiinas loodud teenuseid, vahendab Kristjan Port legendaarse riskikapitalisti Mary Meekeri selleaastaseid ennustusi.

Telefon leiutati 1876. aastal. Seejärel kulus umbes sajand, kuni telefonikaablid ulatusid kõikide soovijateni. Nõudepesumasinal kulus 80 aastat esimesest kaubanduslikust pakkumisest, kuni saavutas köökides jääkapi ja kiirkeedukannu kõrval püsikoha. Internetil kulus sama tee läbimiseks umbes kümme aastat, tahvelarvutil viis, nutitelefonidel alla viie jne. Need trendid kõnelevad tehnoloogiliste uuenduste kasutuselevõtu kiirenemisest. Ühtlasi tõstatavad taolised tähelepanekud küsimusi lähiajal oodatavast.

Teisalt kerkib usutavuse küsimus. Ennustada võib ju igaüks. Enamasti tehakse suhteliselt lühikese ajahorisondiga ennustusi aastavahetuse paiku. Harvemini juhtub seda aasta keskel. Ometi paigutub tehnoloogiasektori tegelaste poolt suuresti oodatuna märgiliseks kujunenud ennustamise sündmus just käesolevale nädalale. Ennustajaks on erinevate hindajate arvates tehnoloogiamaailmas toimuvat tundvate ekspertide esikümnesse ja maailma mõjukaimate isikute saja sekka kuuluv Mary Meeker.

Californias toimunud konverentsil kandis tuntud investeerimispanga Kleiner Perkins Caufield ja Byers partner ette traditsiooniliseks kujunenud 2018. aasta internetitrendide raporti. Põhjalik analüüs katab paljusid teemasid USA-st Hiinani, kasutajatest tootjateni ja innovatsioonist poliitikateni. Pole siis ime, miks seda ülevaadet oodatakse. Lisaks mahukale tööle hinnatakse viimasel ajal üha enam valdkondlike piire ületavaid käsitlusi, sest tehnoloogial on kord sedavõrd kõikne mõju.

Tehnoloogia kasutuselevõtu tempo kiirenemise kiuste märgib Meeker, et 2017. aasta oli esimene kord ajaloos, kui nutitelefonide müüginumbrid ei kasvanud mitte üks raas. Paistab, et kõigil, kes tahtsid, on juba telefon olemas. Uute ostjate leidmine ja olemasolevatele uue müümine muutub üha raskemaks. Põhjuseks ei ole Apple'i ja Samsungi turule toodud tuhandedollariliste telefonide loodud mulje hiilivast hinnatõusust. Tegelikkuses jätkub nutitelefonide keskmine hinna langus. Kallid mudelid pole seega ostmisel takistuseks. Pigem püütakse nendega rahuldada teatud turuniši soove.

Sarnane pidurdumise trend peegeldub ka interneti kasutajaskonna aeglustuvas kasvus. Hetkel hinnatakse, et internetti kasutavad natukene rohkem kui pooled planeedi elanikud. Osa mittekasutajatest on selleks liiga noored või liiga vanad. Allesjäänud potentsiaalsete kasutajate lisamine on erinevatel põhjustel üha vaevalisem. Eelmisel aastal lisandus uusi kasutajad umbes seitse protsenti, mida on pea kolmandiku võrra vähem sellele eelnenud aastast.

Samal ajal kasvab interneti kasutajate poolt inforuumis veedetud aeg. Ameeriklaste näitel veetis sealne täiskasvanu päevast internetis 5,9 tundi. Sellest natukene rohkem kui pool kulus mobiilse seadme väikese ekraani ees. Mõlemad arvnäitajad on varasemaga võrreldes suurenenud. Kas seda on liiga palju? Sõltub, mida tehakse.

Tehakse enamasti seda, mida on lihtne kasutada. Tänu kasutuslihtsusele õnnestus mitmel rakendusel luua uut tarbimist, olgu siis mobiilsete maksete, sõnumivahetuse või digitaalse meedia tarbimise vallas. Jällegi, ameerika kasutaja näitena teostakse täna kümnest igapäevasest maksest 60 protsenti online-keskkonnas ja kõigest 40 kauplustest. Samal ajal võiks poeski sooritada maksed mobiiltelefoniga, milles on maailma juhtival positsioonil hiinlased.

Hiinlased teevad midagi õigesti, sest kahekümnest suurimast IT-ettevõttest asub üheksa Hiinas. Ülejäänud 11 tulevad USA-st. Viis aastat varem oli samas edetabelis Hiina ettevõtteid kaks ja USA omi viis. Järelikult peame harjuma Hiinast saabuvate teenuste kasvuga, sest Euroopa ettevõtted on mainitud nimekirjast kadunud.

Raportis märgitakse, et vähemalt ameeriklaste puhul rajaneb suur osa tehnoloogilisest edust immigrantidel. Üle poolte kõige kõrgema väärtusega USA tehnoloogia ettevõtetest on rajatud esimese või teise põlvkonna immigrantide poolt. Seejuures moodustavad tehnoloogiaettevõtted kasvava osa majandusest, kandes olulise osa vajaliku uurimis ning arendustöö mahust. Kõigist USA börsiettevõtetest neljandik on uue tehnoloogia firmad.

Kuna käesolev kommentaar on kevade viimane ja kohtume uuesti sügisel, on sul tõenäoliselt siis alles vana telefon. Oled sellesse kaotanud suure osa suvest, kuna pidasid lisaks olemasolevatele veel mõnd Hiina teenust olulisemaks. Tõenäoliselt on sul raha otsas, mille enamus kadus telefoni kaudu internetti. Kui uuesti kohtume, kontrollime ennustust.

Tee kõik, et see oleks vale, sest siis oli tore suvi!

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: