Eestlased päästab Amazoni vigase häälassistendi haardest keelebarjäär ({{commentsTotal}})

Foto: Aurelia Minev /ERR; Siim Lõvi /ERR

Nutikõlari Alexa omaniku tuttavale saadetud koduse helisalvestise valguses võib õnne tänada, et IT-hiidude nutikad häälassistendid ei oska rääkida eesti keelt veel kuigi hästi, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Mõnikord on uuest ja huvitavast kõrvalejäämisest kasu. See on küll nõrk lohutus, aga ikkagi. Ameeriklaste meelerahu rikkus hiljutine uudis kodude pealtkuulamisest. Mure sai alguse, kui sarnaselt tuhandetesse sealsetesse majapidamistesse hangitud kõnepõhise kasutajaliidesega assistent jäädvustas ühe pere siseelust kuuldemängu episoodi ja saatis selle pereliikme töökaaslasele. Keegi polnud palunud masinal seda teha.

Tegelikult ei uskunud keegi, et taoline asi on üleüldse võimalik. Vähemalt seni, kuni kõne lindistuse vastuvõtja uuris, miks ta pidi kuulama paarikese arutelu uue põrandakatte teemal.

Nüüd kiikavad siis paljud ameeriklased esmalt kahtlustavalt uue seadme poole, kui asuvad kellegagi usalduslikku vestlusesse. Võimalik, et mõned kasutavad filmidest tuntud pealtkuulamisvastaseid võtteid ja keeravad kraanist vee jooksma, sosistavad või kirjutavad teineteisele mõeldud sõnumeid paberile jne. Uuest aparaadist ei tahaks ju kohe loobuda. Tuleb õppida lihtsalt sellega koos elama. Vähemalt seni kuni tehnoloogia vabaneb lastehaigustest.

Käesolevas juhtumis on süüpingis kauge ja võimsa arvutiressursiga kõne teel kasutajaid ühendav nutika kodu seadmeid koondav Amazoni valmistatud Alexa süsteem ja selle nutikas valjuhääldaja Echo. Firma esindaja selgitas juhtunu võimaliku põhjusena, et pidevalt ümbritsevat keskkonda kuulav aparaat püüdis kahe inimese vestlusvoost helisignaale, millest tõlgendas fraase vastavateks käskudeks.

Juhtumi põhjendus sarnaneb natukene varem uudiskünnist ületanud looga, milles hakkas analoogne seadeldis ette hoiatamata naerma. Kuna keegi polnud masinal naerda palunud, tundus selle iseseisev naerupuhang, nagu masin teaks midagi naljakat, mida ta kurjakuulutavalt inimestega ei jaga. Selleski loos pakuti selgituseks, et seadmele "tundus", nagu oleks kuulnud keskkonna helides käsku.

Probleem ei piirdu Amazoni toodetega. See on üldisem ja tõenäoliselt kohtame veelgi kurioossemaid juhtumeid. Võib-olla on need juba juhtunudki, aga me pole nende tagajärgi ära tundnud. Kõnele rajatud kasutajaliidese kaudu pakutakse juurdepääsu võimsale tehisintellektile ja sellega seotud infoteenustele. Targa raali ülesandeks on kõne alalüüs, millest eristuvaid soove kasutab see mitmesuguste avalikemate ja privaatsemate infoga seotud soovide täitmise juhtimiseks.

Masin õpib kõigest, mida kogeb. See tähendab, et temasse koguneb kõike, mida saab kodudes asuva mikrofoniga kogeda. Hiljuti lekkis või lekitati julgustamiseks infot, et teenuste omanikud keelduvad igasugusest koostööst riigiaparaadiga isegi siis, kui sellel võiks olla õigustatud huvi mõnede kodude pealtkuulamiseks. Arvatavasti on see nõrk lohutus.

Tegemist on uue ja keerulise teenuse tarnimise äriga, milles osalemiseks peab olema piisavalt ressursse. Taolise sõela tõttu osalevad konkurentsis suured ja võimsad IT-ettevõtted, kus lisaks Amazonile tegutsevad Apple, Google, Samsung, Microsoft, Alibaba jt. Sellest tulenevalt liigub valdkond jõudsate sammudega ning püüab pakkuda konkurentidest paeluvamaid teenuseid. Paraku kaasnevad koos pakutavate teenuste valiku laienemisega nii vead kui ka kuritegelik huvi.

Olukorra muudab keerulisemaks iga valmistaja püüdlus luua oma süsteemile rajanev tehnoloogiline platvorm, mille külge saab ühendada teiste tootjate valmistatud nutika kodu seadmeid. Iga uue midagi tegeva sõlme lisandumine kipub läbi võimalike turvaaukude turvalisust langetama, mitte suurendama. Samal ajal kasvatab see potentsiaalse kahju tegemise võimalusi. Nutika kodu võrgustikku ühendatakse pigem midagi olulist kui vähetähtsat.

Senised avalikkuseni jõudnud juhtumid kirjeldavad naljakaid apse. Leidub teistsuguseidki kirjeldusi. Mõned nädalad varem kirjeldasid Berkeleys asuva California Ülikooli teadlased eksperimentide tulemusi, milles õnnestus neil sokutada sõnalise ja muusikalise lindistuse sisse inimesele tajumatuid, kuid uue põlvkonna nutikate assistentide jaoks mõjusaid käske. Näiteks võib Youtube'i video voogu sokutada käsklusi, mis suunavad vaataja teadmata võimekat IT-teenust omaniku huve kahjustama.

Alexa mõistab inglise ja saksa keelt. Seega teeb sama abiline karuteeneid ka sakslastele. Ühes juhtumis maksis seadme omanik kõva trahvi, kuna üksi koju jäetud aparaat otsustas öösel korraldada valjuhäälse disko. Pole välistatud, et naaber hüüdis läbi seina aparaadile midagi provokatiivset.

Mida rohkem delegeerime ülesandeid masinale, seda väärtuslikumaks muutub nende masinate kontrollimine, seda nii ametlikule kui ka kuritegelikule poolele. Meid päästab vähemalt esialgsetest apsudest veel mõnda aega keelebarjäär.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: