Jõed aitavad kliima soojenemist hoogustada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Wikipedia/Sheila Russell.

Sedamööda, kuidas kliima soojeneb, hakkab paljudest maailma jõgedest senisest rohkem süsihappegaasi õhku erituma, andes sellega kliimamuutusele veelgi hoogu takka.

Ühest küljest on nii, et kui jõevesi soojeneb, siis hakkavad jões elutsevad taimed ja fotosünteesivad mikroorganismid veelgi kiiremini fotosünteesima ja õhust süsihappegaasi nii-öelda vette tõmbama.

Kuid teisalt nad ka kasvavad soojas kiiremini, mistõttu ka eritavad süsihappegaasi hingamisel senisest rohkem. Küsimus on selles, kumb nähtus, kas süsihappegaasi sidumine või eritamine jääb peale.

Chao Song Ameerika Ühendriikidest Georgia Ülikoolist ja ta kolleegid mõõtsid 69 maailma jões temperatuuri, lahustunud hapniku hulka ja muid näitajaid ning söötsid mõõtmistulemused arvutimudelisse.

Mudel rehkendas välja, et mõnedeski jõgedes ei suuda fotosünteesi kiirenemistempo pikema aja jooksul taimede kasvuga sammu pidada, mispeale hakkab jõest summaarselt süsihappegaasi rohkem erituma kui sinna neelduma. Nii suurenebki lõppkokkuvõttes kliima soojenedes jõegedest tuleva süsihappegaasi kogus, mis kliimamuutust edasi toidab.

Song ja kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature Geoscience, et kui jõe temperatuur tõuseb 1 kraadi võrra, kasvab jõest erituv süsinikuhulk kuni 24 protsenti.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: