Süsinikdioksiidi taseme tõus kahandab riisi vitamiini- ja toitainesisaldust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kambodža riisikasvataja.
Kambodža riisikasvataja. Autor/allikas: Oliver Spalt (bit.ly/cD0IAs)

Mida rohkem on õhus süsinikdioksiidi ehk CO2, seda vähem sisaldab riis erinevaid B-vitamiine, valku rauda ja tsinki. Selle teadmise alusel hoiatavad teadlased, et käimasoleva sajandi jooksul võib ainuüksi see mõju tähendada tühja kõhtu ja halvenevat tervist kümnetele miljonitele inimestele arengumaades.

Kümnest kõige enam riisist sõltuvast riigist üheksa asuvad Aasias (kümnes on Madagaskar). Neis elab sadu miljoneid inimesi, kelle toidulaual on riis olulisim toitaine- ja vitamiiniallikas.

Jaapani, Hiina, USA ja Austraalia teadlaste ühistööna ilmunud uuringu tulemused näitavad, et käimasoleva sajandi lõpuks väheneb riisis sisalduvate B1, B2, B5 ja B9 vitamiinide hulk kuni kolmandiku jagu. Seda kõrgema CO2 taseme juures, mis prognooside kohaselt sajandi lõpuks kasvab.

Teadlased tegid katsed riisipõldudel, lastes 18 erinevat sorti riisi põldudel kasvada erinevate CO2 tasemete juures. CO2 kontsentratsiooni õhus tõsteti 590 osakeseni miljonist osakesest (ppm), mis on praegusest tasemest (ehk 410 ppm) kõrgem. Aastasaja vahetuseks arvatakse CO2 kontsentratsioon olevat 570 ppm

Lisaks mainitud B-vitamiinide sisalduse vähenemisele vähenes kümnendiku jagu valgusisaldus, raud 8 protsendi ja tsink 5,1 protsenti.

CO2 taseme tõus ei mõjutanud aga B6-  ja E-vitamiini sisaldust.

Miks see kõik oluline on?

Aga seepärast, et see mõjuta neid kümneid miljoneid inimesi, kelle tervis sõltub riisist saadavatest vitamiinidest ja toitainetest. Kui nad ei saa aju arenguks ja igapäevatalitluseks tarvilikku B-vitamiini, toob see kaasa tervisehäired. Lisaks tähendab see, et riisi hakatakse toidulaual asendama mingi muu toiduainega, kuid millega?

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: