Zuckerberg tegi eurooplastele karjapoissi ({{commentsTotal}})

Foto: REUTERS/Leah Millis/Scanpix

Maailma mõjuvõimsaimate isikute hulka kuuluv Mark Zuckerberg külastas maailmas olulise mõjuga Euroopa Parlamenti. Ja tegi seal rahvaesindajatele karjapoissi, kirjutab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.  

Karjapoiss on males kasutatav termin millega iseloomustatakse mängu, kus üks osapool teeb algseisust nelja-viie käiguga vastasele mati. Ühe hooga iseloomustatakse nii mängu lihtsust kui vastase lihtsameelsust. Maletermin saaks parlamendis toimuva iseloomustamiseks tõenäoliselt mitu laikimist.

Ühtlasi võib aimata, et Zuckerberg, võitja rolli kiuste, uusi sõpru vististi juurde ei saanud.

Põhjus parlamendi ees Zuckerbergi ärakuulata seostub tema juhitava ettevõtte pakutava teenuse dominantse rolliga maailmas, sealhulgas Euroopas. Hoolimata maailmakodaniku kontseptsioonist on eurooplaste jaoks kodu ja selle piiritlemine olulised ning sotsiaalvõrgustiku suuresti intiimse suhtluse ja seotud andmete loovutamine USA ettevõttele on põhjendatult ärevust tekitav. Seda enam, et USA Senatis toimund sotsiaalvõrgu teenust pakkuva ettevõtte juhi ärakuulamisel jäi kõlama mõte, et Facebooki teenust peaks edaspidi seadustega reguleerima.

Seega lisandus murede sekka võimalus, et vana mandri elanikele kujundatakse teenust vastavalt USA seadustele.

Ometi ei oleks Zuckerberg kirjeldatud teemade aktuaalsuse tõttu Euroopat väisanud. Vaja oli päästiksündmust millega saaks hõivatud isiku eurooplastega vestlema sundida. Põhjuseks sündis USA presidendi valimistega seotud skandaal milles küünilise erafirma kasutusse jõudsid kümnete miljonite Facebooki kasutajate andmed. Kuna mõned miljonid neist kuulusid eurooplastele, tekkiski võimalus Zuckerbergi kohale kutsumiseks.

Sündmus oli seda erakordsem, et 34-aastane tippjuht oli varem näiteks Ühendkuningriigi parlamentääride analoogse nõudmise varjatud põlgusega tagasi lükanud. Seega võinuks arvata, et Zuckerbergilt kooritakse Euroopa Parlamendi istungil mitu nahka ja ta saab siit korraliku õppetunni.

Ajaliselt sattus kohtumine sümboolsele nädalale kui Euroopa Liidu liikmesriikides hakkab kehtima olulise ja ulatusliku mõjuga andmete kaitse regulatsioon. Ootustele lisas vürtsi mõni nädal varem USA Senatis toimunud vestlus, milles ajakirjanike hinnangul Zuckerbergi "grilliti" kümme tundi.

Kuidas siis Zuckerbergil õnnestus teha kohalikele poliitikutele karjapoissi? Eeldusi on mitu.

Üle-euroopaliste poliitiliste koalitsioonide koostöö jätab soovida, mistõttu iga rühma esindajad ajasid oma joont ja küsimused kombineerusid seisukohtade avaldamisega. Kallist aega pidanuks kasutama ainult oluliste küsimuste küsimiseks, seda aga raisati poliitilisele edevusele.

Ajast rääkides oli istungi juhataja millegipärast nõustunud formaadiga, milles kõik saavad esmalt esitada küsimused, millele järgneb vastuste kuulamise periood. Tänu segasele küsimuste kakofooniale kulus aeg märkamatult ja Zuckerbergil jäi vastamiseks umbes pool tundi.

Sellise asjade korralduse tõttu sai ta valida, millele vastab ja kuidas küsimusi nii grupeerib, et saab mitmele küsimusel anda ühe universaalse vastuse. Arusaadavalt oli ta kodus treeninud ja ettevalmistanud terve rea universaalseid vastuseid. Muuhulgas oli ta ettevalmistanud vabanduse, et oli valijate andmete väärkasutamise, nende võimaliku mõjutamise ja meeleolude manipuleerimisega seotud hoiatusi käsitlenud liiga kitsalt ning ta vabandab juhtunu pärast.

Umbes 10 minutilise vabanduse järel alles jäänud poolest tunnist kasutas ta küsimusi ettekäändena, et tutvustada kavu, millega Facebook püüab ohtusid minimeerida. Zuckerbergi ilmest võis lugeda kerget piinlikkust kui briti alam Nigel Farage avaldas tänu Facebookile, ilma milleta poleks juhtunud Berxit'it ega oleks valitud Donald Trumpi presidendiks.

Samas tusatses Farage uute meetmete põhjustatud negatiivsest mõjust tema ja teiste äärmus-parempoolsete populaarsuse langusele.

Zuckerberg jättis vastamata hulga teravaid küsimusi, sealhulgas päringu kas ta nõustuks Facebooki kui monopolisti jagamisega osadeks? Lõpuks hüüdis üks frustreerunud rahvaesindaja, et ta küsis Zuckerbergilt kuus ei-jah vastust eeldanud küsimust, millest ta ühelegi vastust ei saanud.

Mida järeldada maailma mõjuvõimsaimate isikute hulka kuuluva Mark Zuckerbergi ja maailmas olulise mõjuga Euroopa Parlamendi suure vavevaga korraldatud kokkusaamisest? Võimaliku vastuse leiab börsilt, kus Facebooki aktsia hind Euroopas juhtunule ei reageerinud. Järelikult ei juhtundki midagi. Õigemini juhtus karjapoiss.

Toimetaja: Marju HimmaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: