Kaelkirjakute karjaelu üllatab zoolooge ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Rex Boggs/Creative Commons

Kaelkirjaku erilisus ei seisne üksnes selles, et tal on pikk ja kirju kael. Tuleb välja, et ka kaelkirjakukari ei ole mingi tavaline kari.

Loomade kohta valitseb üldiselt arusaam, et seal, kus on suur kiskjaoht, moodustavad karjaloomad suuremaid karju kui seal, kus kiskjaoht on väike. Mida suurem on kari, seda väiksem on karjaliikme oht kiskja saagiks langeda. Suurel karjal on ka rohkem silmapaare, mis kiskja lähenemist võiksid märgata.

Kuid kaelkirjakukarjadega on lugu teisiti. Zoe Muller Inglismaalt Bristoli Ülikoolist ja ta kolleegid väidavad oma uurimistöö põhjal, et kaelkirjakukarja suurus ei sõltu kiskjate lähedalolust mitte kuidagiviisi. See on üllatav avastus, mis näitab, et inimesed teavad kaelkirjakute elust veel ikka väga vähe.

Muller ja kolleegid uurisid, kuidas sõltub kaelkirjakute karjaelu mitmesugustest asjaoludest. Selgus, et mõnevõrra mõjutab karja suurust näiteks elupaiga tüüp.

Aga peamiseks karja suurust määravaks asjaoluks osutus see, kas emasloomadel on parajasti väikesi poegi või mitte. Kui poegi on, siis on kari väiksem. Ka see tulemus on seni levinud arusaamaga vastuolus. On arvatud, et väikeste poegadega emakaelkirjakud hoiduvad pigem suuremasse karja, et poegade eest üheskoos paremini hoolitseda.

Oma uudsetest ja üllatavatest tulemustest kirjutavad Muller ja kaasautorid ajakirjas Journal of Zoology.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: