Tehnikauudised: droonid pahalaste käes ja vankumatu usk Facebooki ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Droonide kasutamine aitab koguda täpsemat ornitoloogilist teavet.
Droonide kasutamine aitab koguda täpsemat ornitoloogilist teavet. Autor/allikas: Andri Koolme/Flickr Creative Commons

Kuigi tehnoloogiat rakendatakse üldjuhul positiivsete muutuste saavutamisel, on progress andud kurjategijatele innovatiivsed töövahendid. Sellegipoolest näitavad uuringud, et tehnoloogia varjuküljed ja sellega seotud skandaalid ei pane inimesi oma harjumusi muutma.

FBI: kurjategijad kasutasid pantvangikriisi jälgimise häirimiseks droone

Autor: Andri Koolme/Flickr Creative Commons

Nimelt lennutasid vangistatud inimeste eest lunaraha nõudnud kurjategijad möödunud talvel ühe USA suurlinna äärelinnas toimunud pantvangikriisi käigus mitut väiksemat drooni.

Kaugjuhitavate lennuvahenditega tehti kiireid sööste kõrgemal asunud vaatluspunkti suunas, kus korrakaitsjad jälgisid ja koordineerisid operatsiooni käiku. Kurjategijad olid edukad, mistõttu kaotasid droonirünnaku tõttu korrakaitsjad pantvange võtnud pahalased silmist.

Droonide ebaseaduslik kasutamine on kasvav trend ning sagedaimini kasutatakse neid nutitelefonide ja narkootikumide smuugeldamiseks vanglatesse. Lisaks sellele on Mehhiko narkokartellid rakendanud droone piiriüleses narkoveos USA-sse.

Teisalt on ka võimud leidnud droonidele nutikaid kasutusviise. Näiteks kasutati 2015. aastal kaugjuhitavaid lennuvahendid Suurbritannias Suffolkis, kus droonide abil kaardistati hooneid, kuhu kurjategijad võiksid sissemurda. Mullu avaldas Vice dokumentaalfilmi, kus näidati, kuidas võimud otsivad soojustundlike kaameratega varustatud droonidega kanepikasvatusi.

Andmelekked pole muutnud USA Facebooki kasutajate harjumusi

Facebook nutitelefonis. Autor: Reuters/Scanpix

Hoolimata hiljutisest andmelekke skandaalist, on enamik Facebooki kasutajatest USA-s jäänud sotsiaalmeedia platvormi rakendusele lojaalseks.

Eelmisel kuul tunnistas Facebook 87 miljoni kasutaja andmete ebaseaduslikku jagamist Cambridge Analytica’le. Andmelekke abil püüti mõjutada USA 2016. aasta presidendivalimisi ning Brexiti kõnelusi.

Samas pärast skandaale pole kasutajate tarbimismustris täheldatud olulisi muudatusi. Kuigi veerand uuringus osalenud Facebooki kasutajatest nentisid, et kasutasid rakendust vähem või üldse mitte, kompenseeris nende kasutajate passiivsuse teine neljandik kasutajatest, kes tunnistasid, et kasutavad Facebooki aga hoopis rohkem.

Ülejäänud pooled vastanutest kinnitasid, et kasutavad Facebooki rakendusi täpselt samamoodi edasi nagu varem. Umbes 64 protsenti vastanutest kasutas Facebooki vähemalt korra päevas. Vahetult pärast Cambridge Analytica skandaali oli sama näitaja 68 protsenti, seega on muutus on minimaalne.

Küsimusele, kui teadlikud ollakse privaatsussätetest, vastas 74 protsenti kasutajatest, et ollakse seadete olemasolust ollakse teadlikud. Teadlikkust kinnitanud uuringus osalenutest 78 protsenti kinnitasid, et oskavad seadeid vajadusel muuta. Samad numbrid Twitteri puhul olid 55 ja 58 protsenti ning Instagrami kasutajate puhul 60 ja 65 protsenti.

Analüütikute hinnangul om Facebook õnnega koos, et andmeid ei kasutatud millekski halvemaks kui poliitiliseks reklaamiks. Cambridge Analytica teatas eelmisel nädalal, et ettevõte suletakse. Samas jätkab Facebook andmelekke uurimisega.

Windows 10 värskeim uuendus põhjustab arvutites ja nutiseadmetes Chrome veebilehitseja hangumist

Windows 10. Autor: Reuters/Scanpix

Windowsi 10. aprilli avaldatud uuenduse installimist on mitmed kasutajad täheldanud probleeme Google Chrome’ga. Veebilehitseja, kas hangub või ei avane üldse.Probleeme on ka mõnede rakendustega nagu näiteks Cortana ja Visual Studio, mis võivad jääda laadima või hanguda.

Probleem leidis esmalt kajastust Redditis, kus kasutajad ilmnenud tõrgetele foorumites tähelepanu juhtisid. Microsofti sõnul on nad paranduse kallal töötamas ning loodavad selle valmis saada 8. maiks.

Kui Chrome arvutis hangub, soovitab Microsoft järgmist:

proovida klaviatuuri kombinatsiooni: Windowsi logoga nupp + Ctrl + Shift + B. Tahvelarvutis tuleks kaks sekundi jooksul vajutada kolm korda korraga mõlemat volüüminuppu (valjemaks ja vaiksemaks). Kui Windows kombinatsioonidele reageerib, peaks sellele järgnema lühike piiksuv heli ja ekraan peaks värskenduse ajal vilkuma

Sülearvuti puhul peaks piisama arvuti kaane sulgemisest ja taasavamisest.
Väidetavalt viivitas Microsoft aprill uuendusega, sest see põhjustas häireid riistvara töös ja nö sinist “surmaekraani” (blue screen of death). Peale Chrome, Cortana ja Visual Studio tarkvara pole teiste rakendustega probleeme täheldatud.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: