Asjatundmatu on mõõta kirjandusteadust füüsika standarditega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kui füüsik ütleb kirjandusteadlasele, et teie standardid peaksid olema samasugused kui füüsikas, on see lihtsalt asjatundmatu.
Kui füüsik ütleb kirjandusteadlasele, et teie standardid peaksid olema samasugused kui füüsikas, on see lihtsalt asjatundmatu. Autor/allikas: danielygo/Creative Commons

Humanitaarteadlased tunnevad sageli survet, et neid soovitakse hinnata loodus- ja täppisteaduste meetoditega. Miks see pole hea mõte ning kuidas humanitaarias siiski hindamiste kaudu kvaliteeti tagada, selgitas Hannoveri Leibnizi ülikooli ja Zürichi ülikooli teadusfilosoof professor Paul Hoyningen-Huene.

Sirbis ilmus professoriga Endla Lõhkivi usutlus, millest ERR Novaator tegi väljavõtted.

Teadushindamisel tuleks võtta aluseks konkreetse teadusala vaade

Teaduslik imperialism on lihtsalt kitsarinnalisus, vaade, et kõik peaksid olema ühe või teise teaduse, näiteks füüsika sarnased.

Olles füüsikat õppinud, tean, mida tähendab olla füüsik, tean seda tunnet, et me oleme parimad, see on kindlasti midagi muud kui olla bioloog – see ei ole öeldud bioloogiat halvustades. Ja olles nüüd teadusfilosoofina humanitaar, mõistan teiste kadedust füüsikute edu vastu.

Vahel mõeldakse lihtsalt piiratusest või rumalusest – kui ei tunta teiste alade kohalikku kultuuri –, et üks teadusala on ülim ja kehtestab teistele standardi.

Kui füüsik ütleb kirjandusteadlasele, et teie standardid peaksid olema samasugused kui füüsikas, on see lihtsalt asjatundmatu. Olen siinkohal väga otsekohene, lähtudes sellest, mida oma töös teen – uurin teadusalasid seestpoolt. Teadushindamine ei ole küll minu uurimisvaldkond, kuid leian siiski, et tuleks võtta aluseks konkreetse uuritava teadusala vaade, mitte selle karikatuur.

Humanitaarid peavad kirjutama raamatuid, kuid kvaliteedikontroll on samuti oluline

Humanitaarile on kõige tähtsam kirjutada raamatuid. Ma räägin kogu aeg noortele kolleegidele, et pildile saamiseks tuleb kirjutada raamatuid. On imperialistlik loendada vaid artikleid nagu füüsikas, füüsikas ei ole raamat tähtis, humanitaarias on. Raamatu kirjutamine on väga raske. Ma tean, millest räägin, olen elus kirjutanud kolm raamatut ja igaüks neist võttis vähemalt kaksteist aastat.

Need raamatud vastavad vähemalt kahekümnele artiklile. Samas on kvaliteedi hindamine ja kontroll tegelikult väga tähtis. Olen meritokraatia poolt. Kui võrdleme erinevaid riike ja ülikoole, siis uurimistöö kvaliteedis on suuri kõikumisi, näiteks Mandri-Euroopas on palju nõrku õppetoole ja instituute.

Saksamaal ja Šveitsis, kus olen töötanud, on tõesti ka nõrga tasemega üksusi ja keegi ei hooli sellest.

Teadusfilosoof Paul Hoyningen-Huene. Autor: Nele Tammeaid/Sirp

Interdistiplinaarsust peab ajendama uudishimu

Interdistsiplinaarsus, mis on loodud käsu korras ja see, mis on ajendatud uudishimust, on väga erinevad. Kui ülikoolijuhid ütlevad, et meil on vaja rohkem interdistsiplinaarsust, siis professor ei saa ära öelda. Siis ta teeb midagi, aga tulemus on null. Inimestele on vaja motivatsiooni, on vaja huvi, alles siis on asjast kasu. Nagu näiteks kliimauuringutes on näha.


Miks teadlased ei taha anda avalikkusele lihtsaid vastuseid?

Osalt on asi ka selles, et teadlastel ei ole avalikkusega suhtlemiseks oskusi, avalikkus võib agressiivselt käituda, teadlane ei oska niisuguse olukorraga toime tulla. Kuid tuleb mõelda sellele, kes on asjatundja. See ei saa olla noor algaja teadlane. Kui oled professor, siis see on sinu töö.

Nagu firmajuhi töö on esineda firma nimel. Professori või instituudi juhina sa mitte ainult ei juhi oma uurimisrühma, vaid pead olema suuteline ka väljapoole esinema.

ERR Novaator soovitab lugeda Sirbist ka täismahus intervjuud.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: