Amazon loob saladuste loori varjus superkoduabilist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Hetkel pole koduabilise kohta teada suurt midagi. Autor/allikas: rundwolf/Creative Commons

Äsja USA kõige positiivsema ühiskondliku mõjuga ettevõtteks kuulutatud Amazon töötab ülisalajase projekti kallal, mis tõotab tekitada inimeste koduseinte vahel vähemalt sama suure möllu kui Maria von Trapp, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehnoloogiaettevõtete ärimudel lähtub kasumist ja selle maksimeerimises. See omakorda peaks rajanema inimeste soovide täitmisele. Järelikult peavad suureks kasvanud tehnoloogiahiiud olema kasulikud. Neist hetkel kõige kasulikumana paistvate kohta kogutakse inimeste käest arvamusi. USA-s on selliseid uuringuid korraldatud regulaarselt ja nende tulemusega võivad ka teised arvestada. Tegemist on suure ja enam-vähem ühtse turuga.

Kahe ettevõtte, veebiajakirja Recode ja küsitluskeskkonna Survey Monkey läbiviidud uuringus on ameeriklase arvates kõige positiivsema ühiskondliku mõjuga ettevõte Amazon. Seda arvamust jagab umbes iga viies ameeriklane. Üks neist on kindlalt teistsugusel positsioonil. Selleks on USA president, kellel on mitmekihiline ning keerukamat sorti vimm Amazoni ja selle suuromaniku Jeff Bezose vastu. Kuna ühteaegu on paljud ameeriklased presidendi vastu ja nad teavad tema nõrkust Amazoni suhtes, räägib võib-olla osa kiitvatest häältest keerulisemast armusuhtest suure veebikaupmehega.

Samas oli aprilli esimesel nädalal toimunud küsitluses osalenud 2772 vastajal võimalus valida paljude suurte ettevõtete seast, muu hulgas Facebooki, Apple'it, Google'it jne. Ometi oli Amazon peajagu üle 15 protsendi vastajate soosingu harjal teisele kohale tulnud Google'ist ja umbes iga kümnenda jaoks armsa Apple ees.

Arusaadavatel põhjustel ollakse hetkel Facebooki peale solvunud ja pahased, jättes selle Microsofti ees neljandaks. Sotsiaalvõrgu teenuspakkujat peetakse ühtlasi umbes kolmandiku küsitluses osalenute arvates ühiskonna heaolu kahjustavaks ettevõtteks. Positiivsema loeteluga lõpetades olgu veel ühiskonnale kasulikeks hinnatutena Tesla, Uber, Netflix, Twitter, Snap ning Lyft.

Enim ühiskonda mõjutanud kasulikke otsuseid teinud juhtidest oli esimesel kohal 22 protsendi arvajate toetusega Amazoni pealik Jeff Bezos, kellele järgnes viie protsendi võrra vähemate häältega Google'i Sudnar Pichai ning kolmandaks hinnati natukene üllatavalt Mark Zuckerbergi.

Nüüd on huvitav jälgida, kas Jeff Bezos suudab tarkade valikutega jätkata. Proovikiviks võib kujuneda hetkel väidetavalt suureks saladuseks peetava projekti vili. Natukene arusaamatuks jääb meedias ühehäälselt leviv uudis Aamzoni ülisalajasest projektist nimega Vesta. Tegemist võib olla kavala turundus- ja konkurentidele signaliseerimiskatsega.

Vesta nimi pärineb mütoloogiliselt jumalannalt, kelle vastutusaladeks olid kodu ja selles hõõguv kolle koos perega. Ülesanded jäävad alles, aga jumalikku olevust püütakse Amazoni laborites asendada robotiga. Kodudesse tehnoloogilise nutikuse lisamine pole uudis. Enim silmapaistva sammuna tegeleb suurte IT-hiidude enamus nutikat nõu andva ja olulist infot meelespidava assistendi kodudesse saata. Tehniline lahendus rajaneb kõnelevale kastikesele. Tolmu see ei pühi, nõusid ega pesu ei pese ja muid koduseid askeldusi ei tee. Vesta püüabki seda tegemata tööde väljakutset lahendama asuda.

Kuulduste järgi peaks esimesed robotid jõudma kodudesse aasta lõpuks. Tegemist oleks arenduskeskuse töötajate kodudesse kaasa võetavate õpilasrobotitega. Mida nad kodudes tegema hakkavad, pole veel teada. Selle koha peal asub natukene paksem saladuse loor. Väidetavalt sarnaneb Vesta prototüüp andurite ja visuaalse info analüüsi võimekuselt isejuhtivale sõidukile. Võimalik, et tulevast koduabilist õpetatakse esmalt kodudes ringi liikuma ning inimeste ja lemmikloomadega ohutult suhtlema.

Erinevatel hinnangutel kolmekordistub järgneva viie aasta jooksul kodustele töödele koolitatud roboti sarnaste seadmete turg ja jõuab 15 miljardi dollarini. Võimalik, et vahepeal ostetakse kodudesse autonoomseid tolmuimejaid, toiduvalmistamise seadmeid, väikelaste või lemmikloomade järele valvavaid ning täiskasvanuid lohutavaid masinaid jne... kuni ühel päeval astub uksest sisse helgelt laulev Maria von Trapp ja võtab kogu juhtimise üle. Tema valge kitli servale on tikitud Amazon.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: