Zuckerbergi sarvede saagimine jätkub ({{commentsTotal}})

Foto: REUTERS/Leah Millis/Scanpix

Facebooki arvel tehtav kriitika pole muutunud USA kongressi mõlemas kojas toimunud ärakuulamise järel vaiksemaks. Järelikult võib oodata Zuckerbergi sarvede saagimisele veel pikka jätku, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Aastast 2004 ehk Facebooki esimestest sammudest kuni umbes 2016. aastani seostus Mark Zuckerbergi kuvand kapuutsiga pusasse ja teksapükstesse peituvas häkkeriga. Sellisega, keda võiks ristida varju hoidvaks geeniuseks. Kuvand, mis on kerge sündima, kui oled loonud ühiselamutoas infoteenuse, mis vallutab maailma ja muutub miljardite lemmikuks. Kapuutsiga tualetist kujunes omalaadne poos teistsuguste väärtuste ja arusaamade omamisest. Samas vormiriides külastas ta peenetesse ülikondadesse ja kleitidesse rüütatud investoreid, öeldes kartmatult välja, mida ise asjadest arvab.

Zuckerberg abiellus 2012. aasta kevadel oma kauaaegse elukaaslase Pricilla Chaniga. Sündmusega seostub mitu üllatust. Esiteks ei teadnud isegi sadakond külalist, et nad saabuvad seekord pulmapeole ja mitte tavapärasemale sotsiaalsele kokkusaamisele. Teise üllatusena nähti paljude jaoks esimest korda Facebooki juhti lipsustatud ülikonnas.

Võimalik, et seoses abielusadamasse jõudmisega leidis Mark Zuckerbergi meeltes aset mitmete asjade, sealhulgas ka riietumisega seotud väärtuste ümbervaatamine. Igatahes pidi millalgi sellel ajal algama teisenemise protsess, mille lõpuks 2016. aasta paiku oli tehtud Zuckerbergist hulganisti Facebooki välja riputatud pilte hoolivast, avalast ja suhtlusaltist isikust. Samal ajal kuulutas mees välja plaani väisata kõiki USA osariike ja suhelda sealsete päris inimestega.

Aasta hiljem, pärast ühe pikema väljasõidu järgset meediamaterjali nähes hakkas avalikkus spekuleerima, kas see kõik mitte ei meenuta presidendivalimisteks ettevalmistumist. See äärmiselt atraktiivne spekulatsioon ilmselt mõjus sedavõrd, et seejärel oli inimeste meeltes juba raske näha midagi muud. Iga kord kui veebiruumi ilmus järjekordne pilt Markist ahjust võetud saiakestega, Mark külastamas Aafrikat, Mark jootmas vasikat jne, seostus see mõttemänguga, kui hästi või halvasti ta sobiks järgmiseks USA presidendiks. Kuvand kapuutsi varjus vilavate silmadega iseteadvast häkkerist oli kustumas.

2017. aastal avaldas Zuckerberg manifesti visiooniga, milles muutub maailm paremaks, kui kasutab elu korraldamiseks kõiki ühendavat sotsiaalvõrgustikku. See aitaks levitada maailma vabadust ning hüvesid, edendaks rahu ja teineteise mõistmist, aitaks inimesi vaesuse vangistusest ja kiirendaks teaduse edusamme. Inimkond peaks linnade ja riikide asemel kogunema globaalsesse kommuuni. Nii nägi asjade kulgu üha sagedamini lipsuga pildile jäänud Facebooki liider.

Kahjuks jäi kirjeldatud uus lipsusema ja perekondlikuma kuvandi periood suhteliselt üürikeseks. Põhjust võib märgata mainitud manifestist. Eriti selle ohjeldamatuna näivast optimismist ja võimalik, et senise edu ja isikuomaduste kombinatsioonist tingitud enesekindlusest. Selleks ajaks oli juba Facebookist riisutud kümnete miljonite kasutajate andmed, mida ei kasutatud vabaduse, hüvede, rahu ega teineteisemõistmise edendamiseks, vaid hoopiski demokraatlikeks arvatud USA presidendi valimistega manipuleerimiseks.

Zuckerbergi usaldusring kuuluv asepresident Andrew Bosworth õpetas samal ajal laiali saadetud märgukirjas, et firma tegevus on õigustatud isegi siis, kui keegi saab surma, sest nende teenus tegi ta kättesaadavaks jõhkarditele või aitab Facebook terroristidel inimesi tappa.

Nagu öeldud, maailma parandamise varjus oma teenuse müügi manifest sündis pärast ettevõtte juhtkonnale teadaolevat halva võimaldamist. Otse vastupidi – presidendivalimiste tõttu tehti korduvalt hädakisa valijate manipuleerimisega seonduvast nn arvutuslikust propagandast, kasutajate profileerimise abil valeuudiste levitamisele kaasaaitamisest jne. Zuckerberg lükkas kõik süüdistused kui alusetud tagasi, kaitstes oma ettevõtmist tagasihoidliku digitaalse platvormi staatusega.

Lõhe tegelikkuse ja Facebooki loodud kuvandi vahel kasvas lõpuks väljakannatamatuks. Nüüd näeme Zuckerbergi kolmandat vormingut, mille alguseks võib pidada alandlikku andeks palumist, et ta on kõiki petnud. USA kongressi mõlemas kojas toimunud ärakuulamise järelkaja pole sugugi kriitikat tüünestav.

Järelikult võib oodata Zuckerbergi sarvede saagimisele jätku. Seetõttu peaks pakkuma alanud periood köitvat vaatlusvõimalust, kuidas ja milliseks Zuckerbergi kuvand kujuneb. Enam pole ta ju ei häkker ega ka potentsiaalne USA president.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: