Taim pööritab seemneid tippkiirusel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: The Tripp Report

Lõuna-Ameerikas kasvab lill, mis paiskab seemned välja kiirusega üle 15 meetri sekundis. Nüüd on Ameerika füüsikud avastanud, et need kiiresti paiskuvad seemned ka pöörlevad samal ajal kiirusel kuni 100 000 pööret minutis.

Nii kiiresti võib pöörelda hambaarsti puur, aga eluslooduses nii suuri pöörlemiskiirusi, vähemalt väljapaiskuvate seemnete seas, seni teada polnud.

Dwight Whitaker Californias asuvast Pomona Kolledžist ja ta kolleegid filmisid Ruellia ciliatiflora nimelise taime viljadest välja sööstvaid seemneid kiirkaameraga.

Nad tuvastasid, et seemned pöörlevad läbi õhu lennates, kuid mitte liikumissuunalise telje ümber nagu vintpüssi kuul, vaid liikumissuunaga risti asuva horisontaaltelje ümber nagu vankri ratas. Kuid erinevalt rattast ei pöörle seeme oma teekonnal mitte ülalt ette, vaid hoopis ülalt taha.

Pöörlemine stabiliseerib seemne lendu. Pöörlemise toimel tekib ka aerodünaamilisi nähtusi, mis tõukavad seemet ülespoole. Nii võib lilleke oma seemneid heita kuni seitsme meetri kaugusele.

Whitaker ja kaasautorid kirjutavad kõigest sellest ajakirjas Journal of the Royal Society Interface.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: