Nanopuit on väga hea soojusisolaator ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Mobius / Wikimedia Commons

Teadlased on välja mõelnud uue võimaluse, kuidas puitu rafineerida: kui kõrvaldada puidust kõik muu peale tema kiudainetest sõrestiku, siis saame materjali, mis isoleerib soojust paremini kui peaaegu kõik muud soojusisolaatorid.

Niisugust niinimetatud nanopuitu võib saada, kui töödelda puitu naatriumhüdroksiidi, naatriumsulfiti ja vesinikperoksiidiga. Need lihtsad ja odavad ühendid uhuvad välja ligniinist ja hemitselluloosist koosnevad rakukestad.

Alles jäävad tselluloosi nanokiud määravadki nanopuidu omadused. Soojus neid kiude mööda kergesti ei levi. Soojuskiirgus peegeldub neilt enamjaolt tagasi.

Liangbing Hu ja ta kolleegid Ameerika Ühendriikidest Marylandi ülikoolist on nüüd oma katsetes näidanud, et nanopuidu võime tõkestada soojuse levikut on samaväärne penoplasti omaga, mis teadupoolest on sadu kordi parem soojaisolaator kui epoksüvaik või klaas.

Ka on nanopuit väga tugev ja võib kannatada kuni 130 kilogrammist raskust ruutsentimeetri kohta.

Hu ja ta kaaslased tegid katseid 15 sentimeetri pikkuse ja kahe sentimeetri paksuse nanopuidu tükiga, kuid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et tegelikult võib nanopuitu saada igas suuruses ja kujus, milles ka tavalist puitu, ja et sellega saaks väga hästi ka hooneid soojustada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: