Matemaatikute Nobeli pälvis "suure ühendteooria" looja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Robert Phelan Langlands.
Robert Phelan Langlands. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Selleaastase Abeli preemia, nn matemaatikute Nobeli pälvis Kanada matemaatik Robert Phelan Langlands. Princetoni fundamentaaluuringute instituudi emeriitprofessorit tunnustati „suure ühendteooria“ raamistiku loomise eest, mis seostas omavahel teineteisest täiesti eraldiseisvaks peetud matemaatika valdkonnad.

"Selle visiooni sõnastas algsel kujul Langlands 50 aastat tagasi ja selle raames on saanud fundamentaalseid ja valdkonna teooriat oluliselt kujundanud tulemusi sajad matemaatikud," selgitas Tallinna tehnikaülikooli algebra ja geomeetria professor Peeter Puusemp.

Lisaks rahvusvahelisele tunnustusele kaasneb Norra Teaduste Akadeemia väljaantava auhinnaga kuue miljoni norra krooni (u 650 000 eurot) suurune rahaline preemia.

Esmapilgul seisavad esituste ehk üldistatud perioodiliste funktsioonide teooria ning arvuteooria teineteisest täielikult lahus. Esimene puudutab eeskätt trigonomeetriast tuttavaid korduvaid mustreid nagu siinuslaineid. Nende kirjeldamiseks välja töötatud Fourier' analüüsi põhjal saab käsitleda siinuslainete kombinatsioonina näiteks kitarrikeele võnkeid.

Langlands leidis aga, et seda tüüpi analüüsi saab kasutada ka enam kui kolmemõõtmeliste ruumide ruumikõveruste puhul, lahendamaks arvuteooriaga seonduvaid olemuslikke probleeme. Teisisõnu saab "tõlkida" algebra probleeme harmoonilise analüüsi keelde.

Mõtete 1967. aastal käsikirjas paberil panemiseks kulus 17 lehekülge. Matemaatik tunnistas, et hiljem Langslandi programmina tuntuks saanud käsitlus oli suuresti oletuslik. Sellest osa tõestas Robert Langlands järgnenud aastatel ise.

Teised matemaatikud on lahendanud selle erijuhte ja kasutanud Langlandsi ideid lähtepunktina erinevate teoreemide tõestamiseks Näiteks mängis see võtmerolli 17. sajandil elanud prantsuse matemaatiku Pierre de Fermat "Viimase Teoreemi" õigsuse kontrollimisel. Selle kohaselt pole võrrandil an + bn = cn lahendusi, kus a, b, c ja n on positiivsed täisarvud, kui n-i väärtus on suurem kui kaks.

Pikemalt saab Langlandsile preemia toonud tööst lugeda ERR Novaatoris reedel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: