Merisiilik närib kivisse augu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Minette Layne/Wikimedia Commons

Mitte ainult veetilk ei uurista kivi sisse auku. Kivi sisse uuristab augu ka merisiilik.

Jah, tõesti! See väike ümar merepõhjaloom, kellel peale teravate okaste on ka tugevad hambad, suudab ajapikku ka kivisse augu närida. Seda võimet on tal ammu kahtlustatud, kuid alles nüüd on see lõpuks ka täiesti teaduslikult tõestatud.

Michael Russell Ameerika Ühendriikidest Villanova ülikoolist ja ta kolleegid.uurisid üht Põhja-Ameerika läänerannikul elutsevad merisiilikuliiki Strongylocentrotus purpuratus. Need loomad kinnituvad meelsasti kivide külge. Eriti meelsasti poevad aga mõnda kivis olevasse lohukesse või auku.

Teadlased tõid merisiilikuid laborisse ja asetasid nad seal kas pehmele mudakivile, kõva liivakivile või väga kõvale graniidile. Aasta pärast vaatasid nad uuesti üle, kui palju kivitükid kaalusid, milline oli nende pind ja kui palju oli pinnamaterjali kadunud. Tuli välja, et merisiilikud olid kõikidesse kividesse augud närinud, pehmematesse loomulikult suuremad, kõvematesse väiksemad, aga isegi graniidi sisse olid augud tehtud.

Merisiilikutel on suu keha alumisel küljel, ümber suuava aga viis teravat hammast. Sel ajal, kui siilik parajasti toitu ei söö, käivad ta hambad ikka kokku-lahti. Nii jääb talle hambu ka kivi, millesse siis pikapeale, aga nagu ka nüüd teame, isegi mitte nii väga pikapeale, tekib auk.

Russell ja kaasautorid kirjutavad sellest ajakirjas PLOS ONE.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: