Selfi teeb nina suureks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ellen De Vos/Creative Commons

Su nina ei tarvitsegi olla nii suur, kui sa ise arvad. Eriti juhul, kui sulle meeldib tihti endast telefoniga selfisid ehk isepilte teha. Ameerika teadlaste väitel võib telefoniga tehtud lähipidil nina proportsonaalselt suuremana paista, kui ta tegelikult on.

Uuringu idee sai alguse Rutgersi ülikooli plastilise kirurgia abiprofessori Boris Paskhoveri tähelepanekust, et patsiendid esitavad tihti telefonidega tehtud isepilte põhjenduseks, et neil oleks ninavähendusoperatsiooni vaja.

Eriti just nooremad inimesed teevad endast tihti pilte ja avaldavad sotsiaalmeedias ning arvavad, et nad näevadki nii välja, nagu nad pildi peal on. See aga võib neid emotsionaalselt rusuda.

Paskhover jäi mõttesse ning mõtles välja võimaluse, kuidas noortele selgeks teha, et isepiltide põhjal ei ole päris õige oma nina suurust hinnata. Koos Stanfordi ülikooli arvutiteadlase Ohad Friediga koostas ta matemaatilise mudeli, mis näitab piltlikult, kuidas lähedalt tehtud piltidel võib nina kujutis olla moonutatud.

See niinimetatud Rutgersi-Stanfordi mudel, mis on nüüd avaldatud ka ajakirjas JAMA Facial Plastic Surgery, näitab, et tüüpilisel isepildil, mis on võetud näost umbes 30 sentimeetri kauguselt, paistab ninajuur umbes 30 protsenti laiem ja ninaots umbes 7 protsenti laiem kui tüüpilisel teise inimese tehtud pildil, mille puhul kaamera paikneb näost umbes pooleteise meetri kaugusel.

Matemaatilise mudeli empiiriliseks aluseks on seejuures väga mitmesse rassi ja etnilisse rühma kuuluvate inimeste pea ja näoelementide mõõtmised. Mudel käsitleb inimnägu paralleelsete tasandite kogumina, mis asetsevad risti kaamera põhiteljega ja mille põhjal ta arvutab välja moonutuse määra näo eri paigus kaamera mitmesuguste kauguste puhul.

Tundub, et nutitelefonide levik on plastikakirurgidele tööd juurde toonud. Ameerika Ühendriikides tehtud küsitluste järgi ütleb 55 protsenti selle ameti pidajatest, et nende poole on pöördunud inimesi, kes soovivad isepiltidel paremad välja näha.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: