Telefoni võib laadida inimkeha energiaga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Nutitelefonil on nutti nii et seda nägu, aga üks nutune koht on sel pahatihti aku, mis juba mõne aasta vanusel telefonil kipub ammu enne õhtut tühjaks saama. Nüüd aga on rühm nutiteadlasi tulnud mõttele, kuidas ammutada telefonile energiat selle omaniku enda kehast.

Ameerika ja Hiina teadlased eesotsas Qiaoqiang Ganiga Buffalo pooljuhtide instituudist pakuvad ajakirjas Nano Energy välja võimaluse, kuidas väikese metall-laastu abil võiks elektrienergiaks muundada näiteks sõrmede painutamise mehaanilist energiat.

Peenemalt võib laastukest nimetada triboelektriliseks nanogeneraatoriks. Seade toimib nn triboelektrilise efekti najal, mille puhul võivad kehad teiste kehade vastu hõõrdumisel omandada elektrilaengu. Nähtus on põhimõttelistelt tuntud juba Vana-Kreekast ja andnud tegelikult ju elektrile ja elektrilaengukandjale elektronile nimegi.

Teadlased on hõõrdeelektri kasutuselevõttu uurinud varemgi, kuid enamasti on olnud tulemuseks kas liiga raskesti valmistatavad või liiga kallid seadmed. Buffalo ülikooli ja Hiina Teaduste Akadeemia teadlased väidavad, et nende lahendusel on edulootust.

Nende seade koosneb kahest õhukesest kullakihist, mille vahel on polüdimetuüülsiloksaanikiht. Need kihid hõõrduvadki üksteise vastu ja laaduvad elektriliselt, kui seade on kinnitatud sõrmele ja kui sõrme painutada. Nüüd loodud seade on 1,5 sentimeetrit pikk ja sentimeeter lai ning suudab tekitada maksimaalselt 124 V pinge, 10 µA voolu ja võimsustiheduse 0,2 mW/cm2.

Selliste näitajatega suutis see katses korraga põlemas hoida 44 punast leedlampi, kuid telefoni kiirlaadimiseks on sellisest jõudlusest veel vähe. Et aga seadet on suhteliselt lihtne valmistada, siis otsivad teadlased selle tõhustamise võimalusi edasi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: