Tehnikauudised: mida toob 2018 ehk CESi eri ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Aasta alguses on paslik vaadata, mida võib uus aasta tehnoloogia maailmas tuua. Sellest annab hea aimduse iga aasta alguses Ühendriikides Las Vegases toimuv tarbetehnika mess CES (Consumer Electronics Show), kus nii iduettevõtted kui ka tehnoloogahiiud tutvustavad tootearendus saavutusi.

Kuigi enamus CES-il ilmavalgust nägevaid vidinaid ja tarkvara jõua tõenäoliselt mitte kunagi poeletile, näitab mess siiski millised muutuste tuuled tehnoloogiamaastikul puhuvad. Business Insider toob homme algava messi eel välja kolm peamist arengusuunda.

5G tuleb

Sel aastal on CES-i üks peamisi teemasid kindlasti 5G ehk mobiilse andmeside uus generatsioon. Pilgud on selles vallas koondunud eelkõige ettevõtetele Qualcomm, Intel ja Ericsson, kes esitlevad tõenäoliselt seadmeid, mis on suutelised ühenduma uue võrgustandardiga.

Ühtlasi on Ühendriikide mobiilioperaator AT&T teatanud, et soovib veel enne 2018. aasta lõppu avada 12 USA linna 5G võrgud. Skeptikud pole kindlad, kas operaator suudab pakkuda mobiilset andmesidet millimeetersagedusel. Samuti ei täpsustanud AT&T, mis sagedusel hakkab teenus levima.

Kui 3G ja 4G tehnoloogia tõi meie nutiseadmetesse näiteks kvaliteetsed muusika ja video voogedastusteenused, siis 5G tehnoloogia muudab meid ümbritseva keskkonna nutikamaks kunagi varem. Tänu uuele andmesidele saavad üha rohkem seadmeid omavahel suhelda. Nii ei kuulu enam ulmevaldkonda näiteks stsenaarium, et võttes suuna isesõitva autoga maakodusse, siis lülitub automaatselt sisse maakodu kaugjuhitav küttesüsteem ja enne ukse avamist ka valgus.

Loomulikult jõuab 5G tehnoloogia enne tööstusse ja tervishoidu. Millimeeter sagedusel toimivale andmeside platvormile saab üles seada terveid tehaseid, mille erinevad tootmisvahendid suhtlevad omavahel ja õpivad üksteiselt. Seeläbi muutub minimaalset inimtööjõudu vajav tootmisprotsessi veelgi efektiivsemaks.

Kokkuvõttes võib 5G tunduda tavakasutajale kauge tulevik, kuid tõenäoliselt juba järgmise kümnendi alguses on see ainus viis, kuidas meie nutiseadmed veebiga ühenduvad.

Kui USA mobiilioperaatorid AT&T ja Verizon lubavad avada 5G võrgud juba sel aastal, siis Euroopa  Liidus loodetakse esimesed toimivad 5G võrgud luua aastaks 2020. Euroopa Komisjon on uue “digitaalse ühiskonna” loova võrgu arendamiseks ja rajamiseks eraldanud 700 miljonit eurot. Lisaks sellele on Euroopa ettevõtted lubanud investeerida viienda generatsiooni andmesidevõrku enam kui kolm miljardit eurot.

Hääljuhitavad arvutid lähevad massidesse

Eelmisel aastal tõid Amazon ja Google digitaalsed assitendid, mis näevad välja nagu kõlarid, mida saab ühendada sinihamba abil nutiseadmega. Kuigi nutitelefonides sündinud digitaalsete abimeeste nagu näiteks Siri või Google Assistendi kasutamine pole veel väga laialt levinud, on hääljuhitavad seadmed jõudnud siiski massidesse.

Sestap on oodata, et paljud tehnikatootajad soovivad jõuda sel aastal Amazonile ja Google’ile järele ning esitlevad CESil enda nutikõlareid. Taoline trend rajab teed uuele digitaalvahendite kasutamisviisile, sest tõenäoliselt ei juhi me tulevikus arvuteid mitte hiire, klaviatuuri või puutetundliku ekraani abil, vaid enda hääle või liigutustega.

Seega kuigi paljud nutiabimehed ei kogu tõenäoliselt massilist populaarsust, on hääljuhitavad digitaalseadmed siin et jääda.

Autotööstus on liitunud nutisektoriga

Iga endast lugupidav autoettevõte on praeguseks saanud nutiseadmeid tootvaks tehnoloogiaettevõtteks. Seetõttu pole suured autoettevõtted CESil saatnud mitte ainult oma esindajad, vaid nende tooted võtavad aasta-aastalt messisaalis üha rohkem ruumi.

Mitmed autotootjad plaanivad näidata Las Vegases tootearendus saavutusi ja arengusuundasid, mis mõjutavad tehnoloogiaturgu enam, kui traditsiooniliste tehnoloogia ettevõtete nagu näiteks Samsung, LG või Sony esitlused.

Nii on oodata, et CES-il on võimalik näha isesõitvaid autosid, mis töötavad Apple või Google tarkvaral. Samuti esitletakse tõenäoliselt Amazoni digitaalse assistendi Alexa platvormil töötavat auto meelelahutussüsteemi, mida võimalik ühendada teiste koduste nutivahenditega.

Lisaks sellele annab autoettevõtete esitlustele kaalu tõsiasi, et kuigi paljud CESi vidinad jäävad prototüübi tasandile, siis autotööstuse tootearenduse viljad jõuavad tavakasutajani juba lähiaastail.

CES-i "leiud"

Las Vegase messi puhul ei saa siiski keskenduda ainult trendidele. CES-ile on toodud näitamiseks palju iseärelikku tehnoloogiat, mis näitab maailma iduettevõtete nutikust. Tänavustest märkimisväärsematest leiutistest tegi kokkuvõtte BBC.

Aveine - nutikork, mis toimub veini õhutajana. Seade tuvastab veini ja seejärel otsib internetist, kui palju õhku on vaja pudelisse pumbata, et tuua esile veini parimad maitseomadused.

Blimp - portaal, kus kasutajad saavad rentida reklaamiagentuuride mikrokampaaniate tegemiseks näiteks oma koduukse või auto.

Short Edition - avalikus ooteruumis asuv printer, mille abil saavad järjekorras või ühistransporti ootavad inimesed endale välja printida lühijutukesi või luuletusi. Printeri loojate sõnul pakub nende leiutis alternatiivi tihti kapsaks loetud ajakirjadele.

Volt Case - nutitelefonile mõeldud kaaned, mis on varustatud elektrišokirelvaga. Relv aktiveerub vaid kasutaja sõrmejälje peale.

Shapescale - kaal, mis teeb kasutamise ajal inimesest 3D kujutusi. Eesmärgiks on näidata kasutajale, kuidas tema kehakuju kaalulanguse käigus muutub.

D Free - hooldushaiglatele mõeldud niiskussensorite süsteem, mis peaks põetajaid hoiatama kui vanemal patsiendil on vaja tualetti külastada.

Biowatch - nutikellale mõeldud rihm, mis tuvastab kasutaja unikaalse veenimustri. Tänu leiutisele ei pea nutikella kasutaja seadme avamisel pidevalt oma salasõna sisestama. 

Emotihead - ajuskänneriga kõrvaklapid, mis peaksid näitma klappide välisküljel emotikoni abil kuulaja tuju. Tuju tuvastamiseks peaksid klapid loojate sõnul lugema kasutaja ajulaineid, kuid praeguseks pole seda veel suudetud.

Isiklikud robotid

Tänavusel CESil peaks olema rohkem roboteid kui kunagi varem. Näiteks LG esitleb portjee robotit, mis peaks hakkama vedama hotellikülastajate pagasit nende tuppa. Honda seevastu näitab Las Vegases “kaastundlikku” kaaslast ehk robotit, kelle ülesanne on panna kasutaja taas naeratama.

Nagu korduvalt öeldud ei jõua need robotid elektroonika kauplustesse. Samas eelmise aasta CESil on sündinud siiski edulugu – kodurobot Kuri, mida on juba võimalik soetada USA turul. Pärast prototüübi esitlust eelmise aasta CES-il on robotit palju täiustatud ning nüüd teatas Boschi loodud iduettevõte Mayfield Robotics, et nende robot pole mitte üksnes masin, vaid täisväärtuslik perekonnaliige.

Väikesel robotil on puutetundlikud sensorid, integreeritud kaameratega silmad, võime suhelda sisse ehitatud kõlarite abil ning Kuri tunneb ära ka kasutajate liigutused. Lisaks sellele on robot võimeline liikuma pinnalt pinnale ning õppima, kuidas mööduda erinevatest takistustest.

 Kuri eesmärk on salvestada perekonna märgilisemaid momente, mängida helisalvestisi ja olla nii sama lõbus kaaslane. Tegemist on üsna suure sammuga koduse robootika osas, kuna töötava mudeli hind jääb 700 dollari kanti, mistõttu eeldatakse Kurile suurt müügiedu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: