Öökullidel on suurem suhtlusringkond kui lõokestel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kris krüg/Creative Commons

Õhtul kauem üleval olijatel ehk nn öökulli-tüüpi inimestel on suurem suhtlusringkond kui hommikul vara ärkajatel ehk nn lõokese-tüüpi inimestel.

Seesugune seaduspära tuli ilmsiks Soomes tehtud uuringus, kus Aalto ülikooli doktorant Talayeh Aledavood uuris inimeste mobiiltelefoni kasutuse anonümiseeritud andmeid, kes kellele millal helistas, sõnumeid või e-kirju saatis.

Neid andmeid analüüsides selgus ka seik, et öökullid on oma suhete võrgustikus keskmiselt ka kesksemal kohal kui lõokesed. Peale selle on öökullide suhtlusringkonnas suhteliselt rohkem teisi öökulle kui lõokeste suhtlusringkonnas teisi lõokesi.

Aledavood kirjutab oma teisipäeval kaitstud doktoritöös ka, et mobiilikasutuse järgi saab üsna hästi teada, millal inimene magab – siis kui ta mobiili pikemalt ei kasuta. Seda asjaolu võiks tema arvates edaspidi vaimse tervise häirete avastamiseks.

Unehäired, mida mobiilikasutuse võib tuvastada, võivad mõnikord viidata väga tõsistele vaimuhäiretele, mida muude meetoditega, näiteks vereproovide abil, on väga raske avastada. Aledavood loodab edaspidi välja töötada automaatsüsteeme, mis soovitaks vaimuhäire kahtlusega inimestel arsti poole pöörduda. Loomulikult tuleks sellisesse süsteemi sisse ehitada ka tõhus privaatsuskaitse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: