Magnet ravib südant ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: deadhorse/Creative Commons

Südant saab ravida ka magnetiga. Vähemalt loodetavasti kunagi saab. Igal juhul on Saksa teadlased teinud hiirtega katseid, mis annavad lootust, et südamelihase infarkti järgset taastumist saab magneti abil soodustada.

Infarkti korral ei saa südamelihas piisavalt verd ja seega ka hapnikku, mistõttu osa lihasest kärbub. Kahjustatud lihaserakke võiks uutega, tüvirakkudest saadutega asendada, kuid kui uusi rakke südamesse viia, jääb neist sinna püsima ainult kuni viis protsenti.

Wilhelm Roellile Bonni ülikoolist ja ta kolleegidele tuli aga mõte panna uute lihasrakkude sisse raudoksiidi nanoosakesi. See teeb rakkudest pisikesed magnetid.

Kui teadlased neid magnetiseeritud rakke südamevigastusega hiire südamesse viisid ja seejärel suurt magnetit kümme minutit hiire südame kohal hoidsid, siis jäi südamelihase koe külge seitse korda rohkem rakke kui ilma magnetita. Magneti abil parandatud hiiresüda pumpas verd peaaegu kaks korda suuremas mahus kui ilma magnetita ravitud süda.

Roell ja kaasautorid kirjutavad oma uuringust ajakirjas Biomaterials.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: