Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kablis registreeriti Eesti 60. kiililiik

Lõunakõrsik (Lester barbarus)
Lõunakõrsik (Lester barbarus) Autor/allikas: Jaak Tammekänd

Teisipäeval Kabli linnujaama mõrdpüünist rändsetest kiilidest tühjendanud keskkonnaagentuuri töötajad leidsid püünisest lõunakõrsiku (Lester barbarus). Tegu on esimese korraga, kui liiki on Eestis kohatud.

Eluslooduse osakonna spetsialisti Jaak Tammekännu liigimäärangut kinnitas fotode põhjal kiililiste ekspert Mati Martin. Lõunakõrsik kuulub kõrsiklaste sugukonda, kuhu kuuluvaid liike on Eestis teada kuus. Neist tavalisem on näiteks luhakõrsik (Lestes sponsa).

Lõunakõrsik on pärit Põhja-Aafrikast ning Lõuna-Euroopast. Viimastel kümnenditel on aga see liik oma levilat laiendanud jõudsalt põhja poole. Lähiriikidest on liiki leitud Leedus, Rootsis ja Taanis. Suurem sissetung Põhja-Euroopasse on teada 2011 aastast. Toona püüti ja vaadeldi 30. juunist kuni 27. juulini Ölandi saarel asuvas Ottenby linnujaamas üle 80 isendi.

Reedel, 22. septembril saabunud võimas antitsüklon tõi Kabli linnujaama enneolematu kiilide rände. Reedest kuni teisipäeva õhtuni olid linnujaama töötajad mõrdpüünisest välja korjanud ja loendanud kokku ca 15 000 kiililist. Valdavalt oli tegu must-loigukiilidega (Sympetrum danae).

Kiilide massliikumise kõrval on märkimisväärne ka rändsete liblikate – admiralide (Vanessa atlanta) - ränne, keda päevas satub püünisesse ca paarisaja ringis.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: