Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: testi end, kas tunned neid Eesti seeni?

Tartu ülikooli loodusmuuseumi seenenäitus andis võimaluse iga-sügiseselt taas tutvuda nii Eesti kui maailma seenerikkusega. Vaata seenenäituse galeriid ja testi kui paljusid neist Põlvamaalt korjatud seentest ise ära tunneksid.

„Ilmastik on seenekasvuks olnud soodne. Metsast võib leida juba näiteks kitsemampleid, lambatatikuid, soopilvikuid ja kasepuravikke. Just praegu on saabumas suur puravike puhang. Punast ja valget kärbseseent ma sellel aastal veel näinud ei ole, “ kommenteerib Tartu ülikooli loodusmuuseumi bioloog Külli Kalamees-Pani käesolevat seenesügist.

Tutvu ka muuseumikogus oleva keraamilise sirmiku 3D mudeliga (NB! Chrome-lehitsejaga ei pruugi töötada):

Suur sirmik Macrolepiota procera.
Nikolai Witkowski mudel. Keraamika, maaling. 1938
Kõrgus 33 cm

Nikolai Witkowski (1868-1948) oli tuntud harrastusmükoloog, keda rahvasuus kutsuti seenevanaks. Witkowski, kes kolis Peterburist Eestisse 1920ndatel aastatel, oli suurepärane söögi- ja mürkseente tundja, kes käis sageli Tartu turul ja andis müüjatele nõu. Sealt ta oma hüüdnime saigi.

Witkowski ande avastas ja viis ta tõsise teaduseni Tartu ülikooli botaanikaprofessor Elmar Lepik, kes võttis Witkowski tööle ülikooli botaanika instituuti. Witkowski käis seenel igal nädalavahetusel, lumest lumeni ning tegi oma leidudest 1:1 mõõdus jooniseid ja seenemudeleid. Witkowski valmistatud seenemudeleid on rohkem kui sada, mida aastakümneid kasutati õppetöö illustreerimiseks ülikooli botaanika instituudis.

Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia 3-D mudelite projekti toetab Eesti Kultuurkapital.

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: