Troopikametsade raie on igipõline tava ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: cifor/Creative Commons

Troopikametsad, mille kiire maharaiumine teeb paljusid murelikuks, ei ole tegelikult ka varem olnud inimtegevusest sugugi nii puutumatud, kui on üldiselt arvatud. Inglise, Saksa ja Prantsuse teadlased väidavad, et inimesed on maailma troopikametsade käekäiku mõjutanud juba vähemalt 45 000 aastat.

Patrick Roberts Saksamaal Jenas asuvast Max Plancki inimajalooteaduse instituudist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature Plants, et Kagu-Aasia, Uus-Guinea ja Austraalia asukad on juba tuhandete aastate eest metsi maha põletanud ja lagedaks raiunud. Teadlaste sõnul lõid inimesed sel moel uusi metsaääre-keskkondi, mis sobisid elupaigaks taimedele ja loomadele, keda inimesed toiduks tarvitasid.

Robertsi ja kolleegide uurimus on esimene maailma-ajalooline ülevaade sellest, kuidas inimene on troopikametsi mõjutanud.


Laupäeval kell 16.00 algab Paides Vallimäel Arvamusfestivali Teadusalal arutelu "Mida mina peaksin sööma? Kujundame toitumise isikupäraseks". See on ka samas homme kell 17.05 algava saate "Labor" avalik salvestus. Geneetik Elin Org ja psühholoog Uku Vainik arutlevad isikupärase toidusedeli kujundamise vajalikkuse ja võimaluste üle.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: