Ööliblikad aitavad päikese käes nutitelefoni vaadata ({{commentsTotal}})

Foto: Dack9/Creative Commons

Kui on suvi ja ilm on ilus, on tore olla päikesepaistelises mererannas. Ainuke mure on see, et telefonist ei näe hästi e-kirju lugeda, sest päike on liiga ere. Nüüd aga on Ameerika ja Taivani teadlased välja nuputanud, kuidas ekraanivaatamiselamust rannas parandada. Selleks vähendasid nad ekraani peegelduvust.

Tavalise iPhone'i ekraanipind peegeldab tagasi 4,4 protsenti sellele langenud valgusest. Ereda päikesevalguse käes piisab sellest protsendist vägagi, et telefoni enda genereeritud ekraanivalgus peegeldunud valgusse ära upuks. Shin-Tson Wu Kesk-Florida ülikoolist ja ta kolleegid võtsid päevavalguse summutamiseks eeskuju ööliblikatelt.

Need putukad peavad jääma oma vaenlastele märkamatuks. Seetõttu ei soovi nad täiskuu ajal kindlasti, et kuuvalgus nende silmilt peegelduks ja sellega nende asukoha reedaks. Just seepärast leidub nende silmades tihedalt imepisikesi mügaraid, umbes tuhandiku juuksekarva läbimõõduga ja üksteisest umbes nähtava valguse lainepikkuse kaugusel. Seesugused mügarad toimivad valgusesummutina, mistõttu kuuvalgus ööliblika silmist ei peegeldugi.

Wu ja ta kaaslased valmistasid läbipaistva kile, mille pinda katavad täpselt samasugused mügarad. Sellise kilega varustatud nutitelefoniekraan peegeldab 4,4 protsendi asemel tagasi ainult 0,2 protsenti valgusest ehk peegelduvus kahaneb umbes 20 korda. Nii saame telefonist meile lugeda ja vaadata muud vajalikku ka päikese käes ega pea selleks enam varjulisemat kohta otsimagi.

Uurimus ilmus ajakirjas Optica.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: