Lepatriinu tiivad võiksid olla tuulise ilma vihmavarju eeskujuks ({{commentsTotal}})

Seitsetäpp-lepatriinu
Seitsetäpp-lepatriinu Autor/allikas: Wikipedia

Lepatriinul on ilusad punased mustatäpilised kattetiivad, aga lennates lähevad käiku hoopis õhemad ja vähem värvilised lennutiivad. Kuidas täpselt lepatriinu pärast lendamist oma lennutiivad kattetiibade alla kokku voldib, on seni aga jäänud saladuseks.

Nüüd on Jaapani teadlased selle mõistatuse lahendanud. Kazuya Saito Tokyo ülikoolist ja ta kolleegid asendasid lepatriinul ühe kattetiiva läbipaistva kunstliku kattetiivaga ja jälgisid läbi selle lennutiiva kokkuvoltimist. Avastatud mehhanism võib nende sõnul abiks olla väga mitmesuguste innovaatiliste disainilahenduste väljatöötamisel, alates satelliidiantennidest ja mikroskoopilistest meditsiiniseadmetest kuni vihmavarjude ja ventilaatoriteni.

Lepatriinud saavad lendamiselt kõndimisele ja vastupidi väga nobedalt ja sujuvalt üle minna, sest suudavad lennutiibu väga kiiresti välja sirutada või kehaligi tõmmata.

Saito ja kolleegid salvestasid lennutiiva kokkuvoltimist kiirkaamera ja mikrokompuutertomograafiga, et saada protsessist kolmemõõtmeline ettekujutus. Nii nägid nad, et lepatriinude kasutatav keerukas voltimistehnika on inimeste jaoks üsna põnev ja uudne.

Saito sõnul võiks lepatriinult eeskuju võttes uuendada praeguseks juba tuhatkond aastat käibel olevat vihmavarju kokkupaneku ja lahtitegemise mehhanismi, nii et vihmavari püsiks kasutuskõlblik ka tugeva tuule käes.

Saito ja kaasautorid kirjutavad oma uurimistööst Ameerika Ühendriikide riikliku teadusakadeemia toimetistes.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: