Viivitav masin müüb tervislikumaid suupisteid ({{commentsTotal}})

Foto: inefekt69/Creative Commons

Kui pistaks õige midagi põske? Näiteks tüki šokolaadi. Näe, siin ongi müügiautomaat! Väga hea, münt pilusse, näpp nupule, kuid mis see siis on? Masin teatab ekraanil, et ebatervisliku suupiste kättesaamist tuleb oodata 25 sekundit. Sekundilugeja käivitus. Samas teatab automaat lahkesti, et tervisliku toidupala saaks kätte otsekohe.

Umbes niisugune stsenaarium võis aset leida nii mõnegi Ameerika Ühendriikides üles seatud müügiautomaadi juures, mida oli natuke modifitseeritud Chicagos asuvas Rushi ülikoolis tehtava teadusuuringu tarvis. Eksperimenti võib pidada mõnevõrra edukaks, sest tervislike suupistete osakaal kasvas viivitussüsteemi tarvituselevõtu korral 2–5 protsenti.

Teadlased eesotsas Brad Applehansiga tuginesid katset tehes tuntud tõsiasjale, et inimesed soovivad enamasti kangesti asju ja tulemusi pigem kohe kätte saada ning valikuolukorras on kergem kättesaadavus võimas argument.

Applehans ütles San Diegos käimasoleval meditsiinipsühholoogide aastakonverentsil, et viivitusvõttega võrdväärse valikunihke andis ka tervislike suupistete 25-sendine allahindlus või ebatervislike toodete 25-sendine juurdehindlus. Viivitusvõtte eelis on aga see, et keegi ei saa süsteemi kasutuselevõtu tõttu rahalist tagasilööki.

Kahe- kuni viieprotsendine nihe tervislike valikute kasuks ei ole küll ilmatu suur, aga on abiks ikka ja viitab sellele, et tegemist pole aprillinaljaga.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: