Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NASA marsikulgur püstitas rekordi

Kümne aastaga on Opportunity Marsil läbinud üle 40 kilomeetri.

Marsil kulgeva uurimisjaama Opportunity kiirus on ligikaudu 4 kilomeetrit aastas. Kümne aastaga on veteran jõudnud märkimisväärselt kaugele.

2004. aastal maandusid Marsi eri piirkondadesse kaks kulgurit – Spirit ja Opportunity. Nende ülesandeks oli maandumispaigas maha sõita umbes 600 meetrit ning uurida mõne kuu jooksul sealseid kivimeid.

Mõlemad uurimismasinad ületasid inseneride ootusi. Spirit suutis läbida peaaegu kaheksa kilomeetrit ja koguda suure hulga andmeid. Side Maaga katkes alles 2010. aastal, kui liiva sisse kinni jäänud kulgurit ei õnnestunud vabastada.

Opportunity toimetab punasel planeedil siiani edasi. Kümne aastaga on see läbinud peaaegu maratonidistantsi ja leidnud tõendeid Marsi märja mineviku kohta. Kolm aastat tagasi jõudis kulgur Endeavouri kraatrini ja leidis sealt kipsi, mis viitab planeedi pinnal kunagi voolanud veele. 

Sel nädalal teatas NASA, et kulguri nimel on uus rekord. Nimelt liikus Opportunity 27. juulil 48 meetrit, nüüd on see Marsi pinnal maha sõitnud 40 kilomeetrit ja 250 meetrit. Ükski teine sõiduvahend pole mõnel teisel taevakehal nii pikka maad läbinud.

Seni hoidis tippmarki Nõukogude Liidu kuukulgur Lunohod 2. Tolle sõiduki liikumisteekonna pikkuse üle on päris palju vaieldud.

Viimased ja kõige täpsemad arvutused on tehtud NASA uurimisjaama Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) fotode põhjal. Moskva ja Washingtoni ülikoolide teadlased jõudsid üksmeelele, et 1973. aasta jaanuaris Kuule jõudnud riistapuu suutis seal viie kuuga liikuda 39 kilomeetrit.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: