Elevant magab ainult paar tundi ööpäevas ({{commentsTotal}})

Foto: thelivelygirl/Creative Commons

Elevandid magavad üllatavalt vähe. Lõuna-Aafrika Vabariigi, Botswana ja Ameerika Ühendriikide teadlased, kes jälgisid Botswanas kahte karjajuhist emaelevanti, teatavad, et need loomad magasid ööpäevas ainult kaks tundi, enamasti öösiti.

Kuid mõnikord olid nad mitu ööpäeva järjest ärkvel, ja tundub, et just neil aegadel, mil oli kahtlustada salaküttide liikvelolekut. Võrdluseks, loomaaias peetavad Aafrika elevandid magavad umbes neli kuni kuus tundi ööpäevas.

Teadlased eesotsas Paul Mangeriga Lõuna-Aafrika Vabariigis asuvast Witwatersrandi Ülikoolist avastasid veel, et kiirete silmaliigutustega niinimetatud REM-uni esines elevantidel ainult iga kolme-nelja päeva tagant, kui nad magasid maas lamades, mitte jalul seistes.

Et just REM-une ajal näevad vähemalt inimesed, aga arvatavasti ka elevandid unenägusid, jõuavad Manger ja kaasautorid ajakirjas PLOS ONE ka elevandimaailmast laiema järelduseni, et võibolla ei olegi REM uni sel määral mälu kinnistumisega seotud, nagu enamasti arvatakse. Elevantidel on teadaolevalt üsna hea mälu, aga kui neil REM-und nii vähe on, siis selline kahtlus võib tekkida tõesti.

Ükski teine imetaja ei maga nii vähe kui elevant. Teadlased oletavad, et see eripära võib olla kuidagi seotud selle looma üsna erakordse suurusega.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: