Mediteerivad hiired lähevad rahulikumaks ({{commentsTotal}})

Foto: Nuwandalice/Creative Commons

Mediteerimine vähendab ärevust, langetab stressihormoonide taset ning parandab tähelepanu- ja keskendumisvõimet. Nii on selgunud inimkatsete põhjal, kuid nüüd tuleb välja, et ka hiirtele võib tõusta meditatsioonist samasugust tulu.

Michael Posner Ameerika Ühendriikide Oregoni ülikoolist ja ta kolleegid ei õpetanud küll hiiri otseselt mediteerima, vaid tekitasid neil valgusega samasuguse ajuaktiivsuse, mis tekib inimestel meditatsiooni tulemusel. Selleks muundasid nad enne mõnesid närvirakke geneetiliselt, et need valguse toimel aktiviseeruksid.

Hiired said valgusstimulatsiooni 30-minutiste seanssidena 20 päeva järjest. Enne ja pärast valguskuuri tehti hiirtega katseid, milles määrati nende ärevustase. Katse seisnes selles, et hiir pandi puuri, milles oli nii valgeid kui ka pimedaid paiku. Mida ärevam oli hiir, seda pikemaks ajaks ta pimedusse peitu puges. Nõnda selguski, et meditatsioonilaadset valgusstimulatsiooni saanud hiired pugesid seepeale vähem pimedusse peitu. Järelikult oli neis ka endisest vähem ärevust.

Posner ja kaasautorid ei kirjuta Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, kas nende arvates kogesid hiired valgusstimulatsiooni toimel ka ligilähedaselt samasuguseid teadvusseisundeid, millest annavad teada mediteerinud inimesed. Teadlased loodavad aga, et hiiruuringud aitavad lõppkokkuvõttes kaasa paremate ravivõtete leidmisele inimeste ärevushäirete puhuks.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: